Borsada fiyat adımları sadeleştirildi

Borsada fiyat adımları sadeleştirildi

Pay Piyasasında ve Gelişen İşletmeler Piyasasında geçerli olan baz fiyat aralıkları ve bu aralıklara göre belirlenen fiyat adımları sadeleştirildi. Düzenleme, 10 Mart itibariyle devreye alınacak

A+A-

Borsa İstanbul, Pay Piyasasında ve Gelişen İşletmeler Piyasasında geçerli olan baz fiyat aralıkları ve bu aralıklara göre belirlenen fiyat adımlarının sadeleştirildiğini bildirdi.

Borsa İstanbul açıklamasında, Borsa tarafından gelişmiş sermaye piyasalarında öne çıkan bazı hizmetleri sunabilmek için inşa edilen veri merkezi ve bu doğrultuda planlanan eş yerleşim (co-location) bazlı yeni uygulamaların gereği olarak, Pay Piyasasında ve Gelişen İşletmeler Piyasasında geçerli olan baz fiyat aralıkları ve bu aralıklara göre belirlenen fiyat adımlarının sadeleştirildiği belirtilerek, söz konusu düzenlemenin 10 Mart tarihinden itibaren devreye alınacağı kaydedildi.

Bu değişiklik kapsamında fiyat adımlarının 2 Ocak 2014 tarihinden itibaren 1 kuruş olarak belirlenmiş olan 10 adet payın da bulunduğu aktarılan açıklamada, "Varantlarda, sertifikalarda ve toptan satışlar pazarında gerçekleştirilen işlemlerde ise tüm fiyat kademelerinde fiyat adımı 1 kuruş olarak uygulanmaya devam edecektir" denildi.

Açıklamada, paylarda ve rüçhan hakkı kuponlarında uygulanacak olan 0,01-10 TL baz fiyat aralığı için fiyat adımının 0,01 TL, 10,05-100 TL baz fiyat aralığı için fiyat adımının 0,05 TL ve 100,50 TL ve üzeri baz fiyat aralığı için fiyat adımının 0,50 TL olduğu belirtildi. 

Böylece daha önce paylarda ve rüçhan hakkı kuponlarında uygulanan 0,02 TL, 0,10 TL, 0,25 TL, 1 TL, 2,5 TL ve 5 TL fiyat adımları kaldırılarak sadeleştirmeye gidildi.

Açıklamada ayrıca, borsa yatırım fonu katılma belgelerinde uygulanacak yeni baz fiyat aralıkları ve fiyat adımlarının ise "0,01-10 TL baz fiyat aralığı için 0,01 TL fiyat adımı, 10,02-100 TL baz fiyat aralığı için 0,02 TL fiyat adımı ve 100,25 TL ve üzeri baz fiyat aralığı için 0,25 TL fiyat adımı" şeklinde belirlendiği bildirildi. 

Bu düzenleme kapsamında ise borsa yatırım fonu katılma belgelerinde daha önce uygulanan 0,05 TL, 0,10 TL, 0,50 TL, 1 TL ve 2,50 TL fiyat adımları kaldırılmış oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.