Borsada gong Nasdaq için çaldı

Borsada gong Nasdaq için çaldı

Borsada gong Borsa İstanbul ve Nasdaq OMX ortaklığı için çaldı. Borsa İstanbul ve Nasdaq OMX'in gerçekleştirdiği stratejik ortaklık düzenlenen gong töreni ile resmiyet kazandı

A+A-

Borsa İstanbul ve Nasdaq OMX'in gerçekleştirdiği stratejik ortaklık, düzenlenen gong töreni ile resmiyet kazandı.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, gong töreninde yaptığı konuşmada, teknoloji paketi alımını içeren bu stratejik ortaklıkla Nasdaq OMX'in 30 ayrı projede Borsa İstanbul'a hem insan kaynağı olarak hem know-how olarak yardımcı olacağını ifade etti.

Bu projelerin endeks hesaplamadan pazarlamaya kadar geniş bir alana yayıldığını anlatan Turhan, aynı zamanda bu ortaklığın pay sahipliği gerçekleştirmesi manasında Nasdaq OMX'in Borsa İstanbul'dan yüzde 5 pay alması itibariyle de uzun vadeli ve kalıcı bir ilişkiyi temsil ettiğini söyledi. 

Turhan, bu adımla Türkiye sermaye piyasalarının, ülke ekonomisinin ve bölgenin potansiyelini eksiksiz bir şekilde yansıtılabilecek, dünyanın gelişmiş sermaye piyasalarıyla entegre olabilecek ve bütün ihtiyaçları sıkıntısız bir şekilde karşılayabilecek uluslararası bir finans merkez olma noktasında çok önemli bir adım atıldığını kaydetti. 

Bu anlaşmanın gerçekleşmesini mümkün kılan Borsa İstanbul ve Nasdaq OMX'teki bütün çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Turhan, "Bu anlaşma gerçekten o insanların gayretleri ve uykusuz geceleri pahasına mümkün oldu. Bu süreci başından beri destekleyen başta Sayın Başbakan Yardımcımız Ali Babacan, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanımız Sayın Vahdettin Ertaş, Hazine Müsteşarımız Sayın İbrahim Halil Çanakçı olmak üzere hem hükümetten hem de kamu otoritelerinden emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum" diye konuştu.

Turhan, bu anlaşmanın Türkiye sermaye piyasası, Borsa İstanbul ve Nasdaq OMX için hayırlı olmasını temenni ettiğini de dile getirdi.

Nasdaq OMX Group Üst Yöneticisi (CEO) Robert Greifeld ise Borsa İstanbul'la yapılan anlaşmanın çok iyi bir iş birliği olduğunu söyledi. 

Gerçekleşen ortaklık ile hem Borsa İstanbul'a katkı yapacaklarını hem de kendilerinin öğreneceği şeyler olacağını belirten Greifeld, "İki senelik yoğun çalışmaların sonunda bugüne gelmiş bulunuyoruz. Neyi gerçekleştirmek istediğimizi çok iyi ortaya koyduk. Borsa İstanbul'a küresel standartlar dediğimiz her şeyi getiriyoruz" dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da İstanbul'un dünya ile entegre olması ve işbirliği noktasında güçlü bir adımın daha atıldığını belirterek, İstanbul'un bölgesindeki gücü ve enerjisi itibariyle iş birliği noktasında herkese büyük katkılar sunduğunu ifade etti. Vali Mutlu, Borsa İstanbul'un Nasdaq OMX'in gücüyle daha da büçlü bir borsa haline geldiğini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, Vali Mutlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Nasdaq OMX Group CEO'su Robert Greifeld, Nasdaq OMX Group Piyasa Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lars Ottersgard, Nasdaq OMX Group Grup Başkan Yardımcısı Sandy Meyer Frucher, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Baltacı ve Ali Çöplü gongu birlikte çaldı. 


                                              

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.