Borsada kısmı kar realizasyonu beklentisi

Borsada kısmı kar realizasyonu beklentisi

Merkez'in faiz indirimi ve küresel piyasalardaki iyimserlikle hafta başından bu yana yüzde 7 civarında prim yapan banka hisselerinde S&P'nin açıklaması sonrası kısmı kar realizasyonu nedeniyle borsada endeksin yüselişine ara vermesi ihtimali daha güçlü

A+A-

Küresel piyasalarda son dönem açıklanan makroekonomik veriler ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserliği artırırken, dün Merkez Bankası'nın faiz indirim kararının ardından hızlı yükselen yurtiçi piyasalar, bugün güne kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin değerlendirmeleri ile başladı.

ABD'de dün hisse senedi piyasaları pozitif bir seyir izlerken 10 yıl vadeli tahvil faizleri yatay bir seyir izleyerek günü yüzde 2,5490 seviyesinden tamamladı. Dow Jones endeksi günü yüzde 0,06 yükselişle 16.543 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,24, Nasdaq endeksi yüzde 0,55 değer kazandı. ABD'de bugün nisan ayı yeni konut satışları verisi takip edilecek.

Avrupa tarafında açıklanan makroekonomik verilerin ardından avro/dolar paritesi düşüş eğilimini devam ettirerek 1,3645'e gerilerken hisse senedi piyasalarında yükselişler görüldü. Bugün 1. çeyrek GSYH verisi açıklanacak olan Almanya'da DAX endeksi dün günü yüzde 0,24 yükselişle tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,01 değer kaybetti. 

Yurtiçinde dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizi olarak nitelendirilen bir hafta vadeli repo ihale faizini 50 baz puan indirerek yüzde 9,50'ye düşürmesinin ardından gösterge tahvilin bileşik faizi 6 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 8,68'e gerilerken, BIST 100 endeksi banka hisseleri öncülüğünde 78.000 puanı aşarak yaklaşık son 7 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. 

Bugün güne S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu 'BB+' görünümü ise negatif olarak teyit etmesi ile başlayan yurtiçi piyasalarda döviz kurlarının sınırlı bir yükseliş kaydettiği görülüyor. S&P’nin Türkiye ile ilgili değerlendirmesinde, cari açık konusunda ihracat gelişmelerine bağlı olarak iyileşme olmakla birlikte halen çok yüksek seviyede olduğunu ve politik risklerin öngörülebilirliğinin düşük olduğunu kaydetmesi dikkati çekti. Ekonomide sert iniş riskinin devam ettiğini ifade eden S&P, bunun da görünümün negatif olmasına neden olduğunu vurguladı.

Analistler, S&P değerlendirmelerinin piyasaya etkisinin sınırlı olacağını tahmin ederek, BIST 100 endeksinde özellikle son iki işlem gününde yüzde 7'lere varan banka hisselerinde etkili olabilecek kar satışlarının takip edilmesi gerektiğini kaydediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, mayıs ayı sektörel güven endeksleri

11.00 Almanya, IFO mayıs ayı iş dünyası güven endeksi

14.30 Türkiye, mayıs ayı kapasite kullanımı 

14.30 Türkiye, mayıs ayı reel sektör tüketici güven endeksi 

17.00 ABD, nisan ayı yeni konut satışları

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.