Bugünün gündemi 11 Kasım

Bugünün gündemi 11 Kasım

Bugünün gündemi 11Kasım

A+A-

Merkez Bankası bugüne kadar haftada bir gün uyguladığı ek parasal sıkılaştırmayı (EPS) bu hafta iki gün olarak uygulayacak. TCMB, 11-12 Kasım'da ek parasal sıkılaştırma (EPS) uygulamasında iki döviz satış ihalesi düzenleyip minimum tutarı 160 milyon dolara yükseltti. EPS uygulanmayan günlerde minimum tutar 20 milyon dolar.

Hazine, 12 Kasım'da 371 günlük kuponsuz devlet tahvili ihalesi açacak. 13 Kasım valörlü ihalede 19 Kasım 2014 vadeli tahvilin yeniden ihracı gerçekleştirilecek.

Parasal çıkış korkusu

Fed'in 17-18 Aralık'taki toplantısından tahvil alımlarına ilişkin bir kararın çıkıp çıkmayacağı tartışılıyor. Ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin beklenenden yüksek çıkması, enflasyonda henüz bir düşüş olmamasına rağmen kararın öne çekilebileceği spekülasyonlarına neden olmuştu. Kimi uzmanlara göre ise bu iş Fed'in başkan adayı Yellen'e kalacak. Tahvil alım programı, uzun vadeli faiz oranlarını aşağıya çekmek ve yatırımla işe alımları artırmak amacıyla geçen yıl eylül ayında uygulamaya konmuştu.

Fed'in başkan koltuğuna Şubat 2014'te oturması beklenen Janet Yellen, perşembe günü ABD Senatosu Bankacılık Komisyonu'nda bir sunum yapacak ve soruları yanıtlayacak. Türkiye saatiyle 17.00'deki toplantıda Yellen, tahvil alımlarının kısıtlanmasına ne zaman başlanacağı konusunda bir ip ucu verir mi, bilinmez... Ancak piyasalar takipte olacak.
Bu hafta ABD'den gelecek veriler arasında işsizlik maaşı başvuruları (haftalık), eylül ayı ticaret dengesi, üçüncü çeyrek verimlilik, ekim ayı sanayi üretimi bulunuyor.
Bugün ABD'de hisse senedi piyasaları açık; ancak bono piyasasında işlem yapılmayacak.
Veri akışının geçen haftayla kıyaslandığında oldukça sınırlı olduğu haftanın ilk gününde Almanya'da ve İngiltere'de Tüketici Fiyat Endeksi ekim ayı verileri açıklanacak. Bu hafta veri akışının yoğun olduğu günler perşembe ve cuma olarak öne çıkıyor.

Piyasaların bu hafta takip edeceği bazı göstergeler şöyle:

13 Kasım 10.00 Türkiye eylül ayı cari denge
13 Kasım 12.00 Euro Bölgesi eylül ayı sanayi üretimi
14 Kasım 12.00 Euro Bölgesi üçüncü çeyrek GSYH
14 Kasım 15.30 ABD işsizlik maaş başvuruları
14 Kasım 15.30 ABD dış ticaret dengesi
14 Kasım 15.30 ABD verimlilik (öncü)
14 Kasım 15.30 ABD işgücü maliyeti
15 Kasım 10.00 Türkiye ağustos ayı işsizlik rakamları
15 Kasım 12.00 Euro Bölgesi enflasyon
15 Kasım 16.15 ABD ekim ayı sanayi üretimi

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.