Bugünün gündemi 8 Kasım

Bugünün gündemi 8 Kasım

Bugünün gündemi 8 Kasım

A+A-

Piyasalar, saat 15.30'da açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisini bekliyor. Ekonomistler, ABD Ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin düşük gelmesini bekliyor, beklenti 120 bin (önceki 148.000). Aynı saatte açıklanması beklenen işsizlik oranı için de beklenti yüzde 7,4 (önceki yüzde 7,2). Türkiye piyasaları kapalı olacağı için bugün doğrudan etkisi olmasa da FED Başkanı Ben Bernanke'nin açıklamaları önem taşıyor. Küresel piyasaların yeni haftada yön belirlemesinde kuşkusuz etkisi olacak. Bernanke, cuma günü 22:30'da bir panelde konuşmacı olacak. 

Bugün tarım dışı istihdam verisi dışında izlenecek diğer veri Michigan Üniversitesi'nin açıklayacağı tüketici duyarlılık endeksi olacak. Ekim ayında 73,2 olan verinin Kasım'ın ilk yarısında 74,0'a hafif yükselmesi bekleniyor.
Küresel piyasalar açısından önem taşıyan bir diğer gösterge, Çin'den bekleniyor. Çin'de cumartesi günü TSİ 04:00'da enflasyon verileri gelecek.

Bugün küresel piyasalarda izlenen ekonomik göstergeler şöyle:

15.30 ABD kişisel gelirler
15.30 ABD çekirdek PCE
15.30 ABD tarım dışı istihdam
15.30 ABD işsizlik oranı
15.30 Michigan Üni. tüketici güven endeksi

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.