Bulgaristan'da doğalgaz paniği

Bulgaristan'da doğalgaz paniği

Bulgaristan, Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle Rusya'dan temin ettiği doğalgaz konusunda tedirgin

A+A-

Doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’ını Rusya’dan karşılayan Bulgaristan, Ukrayna’daki gelişmeler yüzünden gazın kesilmesinden endişe duyuyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Ukrayna’daki gelişmeler nedeniyle Rusya’nın sağladığı doğalgazı durdurması durumunda, küçük firmalara ve konutlara sadece 1,5 ay boyunca yetecek stokların bulunduğunu açıkladı.

Bakanlık yetkilileri, Rusya’nın Gazprom şirketinden, doğalgazın kesileceği veya sağlanan gazın miktarında kısıtlamaya gidileceği yönünde şimdilik herhangi bir resmi bilgi gelmemesine rağmen gaz tedariki konusunda sorun yaşanması ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı.

Bulgaristan, doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’nını Rusya’dan sağlarken, tüketilen gazın sadece yüzde 10’u ülkede çıkarılıyor.

Bulgaristan, 2009 yılında Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan sorun nedeniyle, Rus doğalgazının Avrupa’ya ulaşımında aksaklıklar yaşanmasının ardından, kısa sürede Türkiye, Romanya ve Sırbistan’la doğalgaz bağlantıları kurma yönünde karar almıştı ancak şu ana kadar bunların hiçbiri hayata geçirilemedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.