Bütçe görüşmelerine MHP katılıyor, Bahçeli'den boykot

Bütçe görüşmelerine MHP katılıyor, Bahçeli'den boykot

MHP Bütçe Tasarısı'na tepkili. Bahçeli, Kürdistan sözcüğü nedeniyle oturumlara katılmayacak. MHP milletvekilleri izleyip not tutacak

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yarın TBMM Genel Kurulu'nda 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'yla ilgili konuşma yapmamaya karar verdiğini bildirerek, "Milliyetçi Hareket Partisinin Kürdistan'a bütçe yapılmasına ortak olması milli ve tarihi gerçekleri inkarla eşdeğerdir" dedi.
Bahçeli, yazılı bir açıklama yaparak, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'nın yarından itibaren TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacağını hatırlattı.Bu kapsamda gelecek yılın bütçesi üzerinde genel değerlendirmeler yapılacağını, ekonomik parametrelerden sosyal ve siyasal gelişmelere kadar eleştiri, yorum ve önerilerin muhataplarınca paylaşılacağını belirtti.

Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerinin, her yıl olduğu üzere, kendi dünya görüşlerine, programlarına, ülke gerçeklerine ve siyaset tarzlarına uygun şekilde düşüncelerini aktaracaklarını ifade eden Bahçeli, 2014 Yılı Bütçesi'nin müzakere arifesinde, TBMM'nin "çok tehlikeli, milli vicdanlara sığmayacak, devletin temel ilke ve kuruluş esaslarına tamamen aykırı teşebbüs ve tahriklere sahne olduğunu" belirtti.
Bahçeli, "Nitekim TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı Raporu'nda 'Kürdistan' ifadesi 17 defa kullanılmış, İmralı canisi ısrarla 'halk önderi' olarak tanımlanmış, terör örgütü ise sıradan bir parti olarak gösterilmiştir. Türk milletinin varlığına, üzerinde yaşadığı vatan topraklarına, sahip olduğu tüm tarihi, hukuki ve kültürel varlık haklarına hakaret ve hazımsızlık demek olan bu isimlendirmelerin alenen ihaneti meşrulaştırma emeli taşıdığı kuşkusuzdur" ifadelerini kullandı.
AK Parti'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Galip Ensarioğlu'nun "Türkiye'de, Kürtlerin yaşadığı coğrafyanın adı Kürdistan'dır" ifadesini kullandığını ifade eden Bahçeli, Ensarioğlu'nun sözlerinin "sürdürülen ihanet kampanyasının bir ara durağı, benimsenen bölücü politikaların kirli bir sayfası" olduğunu iddia etti.
MHP'nin bunları kabullenmesinin mümkün olmadığını belirten Bahçeli, şunları söyledi:
"TBMM'nin Kürdistan'a kurban verilmesine, ihaneti onaylayan atıl, iradesiz ve ilkesiz bir yapıya dönüştürülmesine şiddetle itiraz ediyor, şiddetle telin ediyorum. Bu itibarla Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı olarak, yarın TBMM Genel Kurulu'nda 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'yla ilgili daha önceden planlanmış konuşmamı yapmamaya karar vermiş bulunuyorum. Milliyetçi Hareket Partisinin Kürdistan'a bütçe yapılmasına ortak olması milli ve tarihi gerçekleri inkarla eşdeğerdir. Bu sessiz ve demokratik protestomuz, Kürdistan'ın kuyruğuna takılan herkese yönelik olup, bununla da sınırlı kalmayacaktır. Şahsımın konuşma hakkını kullanmayacak olmasına rağmen Milliyetçi Hareket Partisinin tüm milletvekilleri TBMM Genel Kurulu'nda tam kadro hazır bulunacak, bütçe sürecini takip edecek ve gerekli notlarını alacaklardır."  


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.