Bütçe TBMM Genel Kurulu'na sunuldu

Bütçe TBMM Genel Kurulu'na sunuldu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2014 yılı bütçelerinin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam ediliyor

A+A-

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Türkiye'nin tarımsal hasılada 2008'den beri Avrupa birincisi, dünya yedincisi olduğunu söyledi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, iktidarlarından önce itibarı yıpratılmış, ekonomi içinde "kara delik" diye tabir edilen, üvey evlat muamelesi gören Türk tarımı ve çiftçisi olduğunu söyledi. AK Parti iktidarından önce çiftçilerin haciz kıskacında olduğunu savunan Erdoğan, AK Parti iktidarında çiftçiye 52 yeni destek sağladı dedi. 

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, sataşma gerekçesiyle söz alarak, buğdayın tonunun 2002'de 400-500 lirayken, aradan geçen 10 yıla rağmen günümüzde 500-600 lira civarında olduğunu, ayçiçeğin fiyatının geçen yıl 1.5 lirayken bu yıl 1.1 lira olduğunu, yemin torba fiyatının da 2002'de 6.5 lirayken günümüzde 48 lira olduğunu söyledi. Bal, "Aradaki fark, bu hükümetin çiftçinin cebinden yaptığı soygundur" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise 2002 yılında 23.7 milyar lira olarak devraldıkları tarımsal hasılayı 3 kat artırarak 62 milyar dolara çıkardıklarının altını çizerek, Türkiye'nin 2008'de tarımsal hasılada Avrupa birincisi, dünya yedincisi olduğunu söyledi.

-Tarım ihracatı 10 kat arttı

 

Tarım ihracatının AK Parti iktidarında 4 kat artarak, 16 milyar dolara çıktığını dile getiren Aydın, tarımda kişi başı milli gelirin de bin 64 dolardan 3 bin 591 dolara yükseldiğini söyledi.

AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesi üzerinde konuşarak, kadın istihdamının önemine ve bu yönde atılan adımlara değindi. 

AK Parti Kocaeli Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül ise bütçe görüşmelerinde ve 24. dönemin tüm yasama yıllarında TBMM'ye yakışmayacak ifadeler ve şiddet kullanıldığına şahit olduklarını ifade ederek, "Bunlar bizi gerçekten çok üzdü. Hem siyasete hem Meclis'e yakışmayan bu tür ifadelerin, davranışların yeni yılda bırakılmasını temenni ediyorum" dedi. 

AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara da konuşmalara atıfta bulunarak, "Bize bakarsak, bütün konuşmalarımızda 'En iyisini biz yaptık, bizden iyi yapan yok'. Muhalefetin konuşmaları 'Katiyen bir şey yapmadınız. Soydunuz, soğana çevirdiniz. Allah sizi yok etsin' tarzında" dedi. 

İncekara, Temel'in bir lokantada dedesinden kalan hesabı ödediğine dair fıkra anlatmasına tepki gösteren MHP'lilere, bugün Meclis'te edilen küfürlere tepki olarak taktıkları kırmızı şalı göstererek, "Kırmızı şal değil, kırmızı battaniye örtünsek bir faydası yok. Sözlü saldırıya muhatabız" diye konuştu. 

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, hayatı boyunca küfretmediğini belirterek, "Bana kaşkol göstererek küfrettiğim anlamı çıkaran İncekara'yı kınıyorum.  Önce kendi partilerinde küfürler sarf eden kişiler için ellerini kaldırmayı becerebilseler bunlar olmayacaktı" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.