Büyüme, beklentilerin üzerinde

Büyüme, beklentilerin üzerinde

TÜİK verilerine göre yüzde 4,4 artan GSYH, 30 milyar 145 milyon lira oldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu, 2013 yılı ikinci üç aylık döneme ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) rakamlarını açıkladı. Buna göre üretim yöntemiyle GSYH tahmininde,  geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla yüzde 4,4 oranında artış oldu. Ekonomi çevrelerinde yapılan büyüme tahminleri ise yüzde 3,5 düzeyindeydi. Gayri safi yurt içi hasıla, yılın ikinci çeyreğinde sabit fiyatlarla 30 milyar 145 milyon lira olarak açıklandı. Cari fiyatlarla hesaplanan GSYH, yüzde 10,2 artarak 385 milyar 113 milyon lira oldu.

TÜİK verilerine göre 2013 ilk çeyrek döneminde GSYH sabit fiyatlarla 27 milyar 789 milyon lira, büyüme oranı yüzde 2,9 oldu. 2012 yılı GSYH değeri ise sabit fiyatlarla yüzde 2,2 artışla 117 milyar 675 milyon lira olarak açıklandı. 

 Büyüme oranı 4’ün altında kalabilir

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı ikinci çeyrek büyüme rakamlarını, yazılı bir açıklamayla değerlendiren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,"Küresel ve bölgesel tüm bu olumsuzluklara rağmen yakaladığımız büyüme trendi yadsınamayacak derecede önemli bir başarıdır" dedi. Şimşek’in açıklaması şöyle:

"Yılın ikinci çeyreğine baktığımızda ekonominin ivme kazandığını ve iç talebin büyümeye katkısının artmaya devam ettiğini görmekteyiz. Ancak gerek küresel ekonomideki büyümenin zayıf seyretmesi gerek finansal piyasalarda risk algısının yükselmesi gerekse artan jeopolitik gerginliklerin etkisiyle büyümenin bu yıl OVP'de (Orta Vadeli Program) hedeflenen yüzde 4'ün altında kalması muhtemeldir.”

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da TÜİK tarafından açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi ve bu yıl, geçen yılki yüzde 2,2'lik büyümeden daha yüksek hızda büyüme gerçekleşeceğini söyledi. Çağlayan, dış konjonktürde yaşanan ve Türkiye'yi de etkileyen son gelişmelerin, üçüncü çeyrekten itibaren büyümeyi etkilemeye başlayacağını sözlerine ekledi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.