'Büyüme rakamı inancımızı perçinledi'

'Büyüme rakamı inancımızı perçinledi'

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan,son açıklanan verilerin yüzde 4'lük büyümeye yakın bir performansının sürdüğüne olan inancı perçinlediğini ifade etti.

A+A-

Bahçıvan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, 3. çeyrek büyüme rakamlarının, 2013 yılında GSYH'deki artış eğiliminin devam etmekte olduğunu gösterdiğini belirterek, "Açıklanan son rakamlar, ekonomide yüzde 4'lük büyümeye yakın bir büyüme performansının sürdüğüne olan inancımızı perçinlemiştir" dedi. Büyümenin dengelenmiş gibi göründüğünü dile getiren Bahçıvan, "2013 yılı 3. çeyreğinde yüzde 4,9 oranında artış gösteren imalat sanayi sektörü katma değerinin, GSYH büyümesine katkısı 1,1 puan olmuştur. Bu rakamla, ekonominin lokomotif sektörü olarak imalat sanayinin, mali aracılık sektörünün ardından büyümeye en fazla katkıyı sağlayan ikinci sektör konumunda olması, bazı olumsuz dış faktörlere karşın sanayicinin Türkiye'nin büyümesine yaptığı cansiperane katkının göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Büyümenin dinamosu iç talep

Önceki dönemlerin aksine, 6 çeyrektir düşüş gösteren özel sektör yatırımlarında görülen yüzde 5,3'lük artışın da sevindirici olduğunu vurgulayan Bahçıvan, şunları kaydetti: "Bu durum, Türkiye ekonomisinin 3. çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla biraz daha dengeli bir büyüme kaydettiğini ortaya koymaktadır. GSYH sonuçlarına harcamalar yoluyla bakıldığında, büyümenin dinamosunun yine iç talep olduğu görülmektedir. Bu durum, her zaman söylediğimiz gibi artık Türkiye'de büyümenin kalitesine bakılarak değerlendirilme zorunluluğunu gündeme getirmelidir. Sırtını tümüyle tüketime dayamayan, üretiminden gelen gücü de arkasına alan bir büyüme modelinin kalıcı olduğunu, her zaman olduğu gibi tekrarlamak istiyorum. Bu, bundan sonraki büyüme sürecinin istikrarı ve sürdürülebilirliği açısından çok önem arz etmektedir. Bu nedenle temennimiz, yakalanmış olan bu büyüme ivmesinin, 2014 yılında imalat sanayinden ve ihracattan daha güçlü destek alarak sürdürülebilir bir noktaya, yüzde 4 ve daha da üzerine çıkarılmasıdır."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.