Cari açık büyüyor

Cari açık büyüyor

Temmuz ayında 5.8 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde açıklanan cari işlemler açığı, yedi aylık dönemde 42 milyar 99 milyon dolara yükseldi.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün açıklanan 2013 yılı Ocak-Temmuz dönemi cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 8 milyar 4 milyon dolar artarak 42 milyar 99 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde, cari işlemler açığında etkili olan dış ticaret açığı 7 milyar 642 milyon dolar artarak 48 milyar 604 milyon dolara çıktı.

Cari işlemler dengesi, temmuzda 5.8 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde açık verdi. Piyasada cari açık beklentisi 5.3 milyar dolar seviyesindeydi. Yıllıklandırılmış cari açık ise temmuzda 55.7 milyar dolara çıktı.

Yılın ilk yedi ayında yurtdışında yerleşik kişilerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar, Temmuz'daki 1.82 milyar dolar net girişe rağmen, bir önceki yılın ilk yedi ayına göre 2.1 milyar dolar azalarak 6.76 milyar dolara geriledi.

Bu arada temmuzda net hata noksan kalemi ise 4,8 milyar dolar fazla verdi. Bankacılara göre, cari açığın beklentilerin üzerinde gelmesinde devam eden altın ithalatına karşın ihracatın aynı seviyede artmaması ve yaz mevsimine göre nispeten düşük seyreden turizm gelirleri etkili oldu. Cari işlemler açığı, 2012 yılının tamamında 48.9 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Bakan Çağlayan: Bozulmanın esas sebebi altın ithalatı

Temmuz ayı ödemeler dengesi verilerini, yazılı bir açıklamayla değerlendiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari işlemler dengesindeki bozulmanın esas sebebinin altın ithalatındaki yükseliş olduğunu ifade etti. Bakan Çağlayan açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bakın sadece parasal olmayan altın için şunu ifade edebilirim, 2012'nin ilk 7 ayında 5,6 milyar dolarlık bir altın ithalatı varken bu yılın 7 ayında ithalat 11,1 milyar dolara ulaştı. Bu sadece ithalat boyutu. İhracatı da bu hesaba ilave ederseniz, altın hariç cari açıkta bir bozulma olmadığı gibi, geçen seneden de iyi durumdayız."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.