"Cari açık düşene kadar mütevazi büyümeli"

"Cari açık düşene kadar mütevazi büyümeli"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı: Cari açık, kalıcı şekilde aşağı çekilene kadar Türkiye mütevazı büyüme oranları ile yoluna devam etmeli

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartları ve tüketici kredilerine getirilen sınırlamalarla ilgili yaptığı açıklamada, "Aldığımız tedbirler büyümeyi sınırlayan ancak; büyümenin kalitesini artıran tedbirlerdir" dedi. 

2. Türkiye Kamu-Özel İşbirlikleri Konferansı'nda soruları yanıtlayan Şimşek'in, kredilerin sınırlandırılmasının büyümeye olan etkileriyle ilgili değerlendirmesi şöyle:
"Cari açık, kalıcı şekilde aşağı çekilene kadar Türkiye mütevazı büyüme oranları ile yoluna devam etmeli. Makro ihtiyati tedbirlerin büyümeyi sınırlayıcı etkisi olması beklenmeli. Biz daha mütevazı bir büyüme bekliyoruz."

"Bizim amacımız sürdürülebilir yüksek büyümeyi sağlamak. Ancak şu anda özellikle tüketici kredilerindeki artış hızı sürdürülebilir değil."
"KOBİ ve ihracatçıya verilen kredilerin maliyetini azaltıyoruz ancak; hane halkını tehlikeye düşürecek kredileri yakından izliyoruz."

Maliye Bakanı, düzenlemeyle bankaların sağlıklı yapısını korumayı hedeflediklerini de ifade etti.

"Son dönemde bankalara çok yükleniyoruz gibi algılanabilir ama biz bu tedbirleri sektörün sürdürülebilir ve karlı olması için alıyoruz. BDDK'nın tedbirlerini bankalar açısından da hane halkı açısından da önemli görüyorum."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.