Çevre Bakanlığı hazır betonculara acımadı

Çevre Bakanlığı hazır betonculara acımadı

Yapı malzemesi üretici ve satıcılarına yönelik denetimlerini sıklaştıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri, 123 firmaya 1 milyon 17 bin lira para ceza keserken, hazır beton firmaları en çok ceza kesilen sektör olarak öne çıktı.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, kentsel dönüşüm süreciyle İstanbul'da hız kazanan inşaat sektörüne yönelik denetimleri devam ediyor. İstanbul İl Müdürlüğü Yapı Malzemeleri Şube Müdürlüğü uzmanları, bu yılın 10 ayında bin 30 işletmeye yönelik denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde, beton, armatür ve boru gibi yapı malzemeleri üreten ve satan 123 firmayla ilgili işlem yapıldı. Bu denetimlerde, 1 milyon 17 bin 511 lira idari yaptırım cezası uygulandı. Bakanlık, hazır beton üretimi yapan 22 firma hakkında 334 bin 721 lira cezai işlem yaptı. Armatür ile vana imalat ve satışında standartlara uymayan 19 firmaya 201 bin 649 lira ceza uygulanırken, su yalıtım sektöründe faaliyet gerçekleştiren 5 firmaya 87 bin 862 lira, 7 firmaya ise 74 bin 679 lira ceza verildi.

Hazır betonculara acımadılar

Denetimlerde, en fazla ceza hazır beton, armatür, vana ve yapı kimyasallarına uygulandı. Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun olmayan kaçak ürün kullanıldığı da tespit edildi. Merpen altı üretim yapanların bulunduğu da belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, satın alınan yapı malzemelerinde "CE" ve "G" işaretlemesinin bulunması gerektiğini belirtti. Yapı malzemeleri konusunda üretim ve satış yapan firmalara yönelik sıkı denetimler yaptıklarını vurgulayan Bayraktar, bu konuda asla kimseye taviz vermeyeceklerini ifade etti. Bayraktar, yapı malzemelerinde kaliteyi artırmak ve standardizasyonu geliştirmek için çok ciddi düzenlemeler yaptıklarını, bu alanda dünyayla yarışmayı amaçladıklarını kaydetti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.