CHP, Gül'ün yanında saf tuttu

CHP, Gül'ün yanında saf tuttu

CHP genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, olağanüstü genel kurul isteyenleri suçladı ve AKP içinde son dönemdeki çekişmeleri hatırlatarak "Gül siyasete düşmüştür" dedi

A+A-

CHP genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, olağanüstü genel kurul isteyenleri suçladı ve AKP içinde son dönemdeki çekişmeleri hatırlatarak "Gül siyasete" düşmüştür" dedi

CHP MYK bugün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantı devam ederken Koç, düzenlediği basın toplantısında, Anayasa’nın 101. ve 102. maddelerinin çok açık hukuki bir yol haritası ortaya koyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı seçilen kişinin, seçildiği andan itibaren, ki bu YSK’nın resmi sonuçları ilan etmesiyle ilan edilen bir süreçtir. Bu da takvime göre 15 Ağustos akşamı yapılacaktır. Ayrıca bir hukuki değerlendirmeye gerek yoktur. Hukuken bu süreç çalışır. Yani göreve başlaması beklenmeden bu süreç çalışır. Cuma günü resmi sonuçlar ilan edildiği anda seçilen Cumhurbaşkanının hem TBMM üyeliği hem siyasi partisiyle bağlantısı bitiyor. 27 Ağustos günü, partisiyle bağlantısı sonlanmış biri, iktidar partisinin yeni genel başkanını belirleyecek kongresini açmaya yelteniyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu hükümler çerçevesinde bu sıfatıyla kongreyi yönetmesi söz konusu değildir. 15-27 Ağustos arasında Başbakan olarak tesis edeceği tüm işlemler yok hükmünde olacaktır. Başbakan imzasıyla başta TBMM olmak üzere, Anayasal organlara gönderilen yazışmaların iadesi ve işleme alınmaması gerekmektedir. Burada TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e de önemli bir görev düşüyor, işgal ettiği koltuk dolayısıyla. Çiçek, hokus pokus olayına girerse, hukuken yok olanları var kabul ederse kendisi de hukuki sorumluluğun en başındaki kişi olarak değerlendirilecektir. Hukuku çiğneme hakkı AKP kademeleri için özel bir hak değildir, buna Cemil Çiçek de dahil.”

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.