CHP koalisyondan umudu kesti

CHP koalisyondan umudu kesti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun milletvekilleri ile yapacağı grup toplantısında seçim broşürü dağıtılacak

A+A-

CHP'li üst düzey bir yetkili, partisinin AKP ile koalisyon hükümetinin kurulmasına dair beklentisinin çok yüksek olmadığını ve bu çerçevede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun milletvekilleri ile yapacağı grup toplantısında seçim broşürü dağıtılacağını bildirdi.

Haziran'daki seçimlerde AKP tek başına hükümeti kurma çoğunluğunu kaybederken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni hükümeti kurma görevini 9 Temmuz'da AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na vermişti.

Davutoğlu'nun koalisyon turları sonrası AKP ile CHP arasında önce istikşafi görüşmeler, sonra da liderlerin buluşması gerçekleşmişti.

Kılıçdaroğlu, Davutoğlu ile Perşembe günü 1400'teki görüşmesi öncesinde dün Merkez Yönetim Kurulu'nu toplarken, bugün de partinin milletvekilleri ile bir araya gelecek.

Reuters'ta yer alan habere göre CHP'li üst düzey bir yetkili, dünkü MYK toplantısında Kılıçdaroğlu'nun Davutoğlu ile Pazartesi akşamı yaptığı görüşmeye dair bilgi verirken, "AKP bizimle hükümet kurmak istemiyor. Ülkeyi ortak yönetelim diyoruz, 'Hayır, siz karışmayın' diyorlar. 'Siz kırmızı plakalı araçlara binin gezin, hükümeti bize bırakın' diyorlar. Böyle birşey olmaz, dedi" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun aynı görüşmede dış politika ile ilgili sorunları gündeme getirmesine karşılık Davutoğlu'nun "kendileri açısından bir sorun olmadığı" yönünde takındığı tutumdan da rahatsız olduğu belirtiliyor.

Yetkili, bugünkü toplantıda milletvekillerine seçime hazırlık broşürü dağıtılacağı ve seçim bölgelerine giderek halka 7 Haziran'dan beri geçen sürede CHP'nin neler yaptığını anlatmalarının isteneceğini kaydetti.

Broşürde CHP'nin ortaya koyduğu 14 ilke anlatılarak, hükümet kurmak için "CHP'nin yaptığı fedakarlıklar ve yapıcı tutumu" yer alacak.

CHP'li başka bir üst düzey yetkili, AKP ile CHP'nin ortak bir hükümet kurmasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahaleleri nedeniyle çok zor olduğunu belirterek, "Erdoğan'ın talimatı altındaki bir AKP ile pek bir şey beklemiyoruz" diye konuştu.

AKP SEÇİM BARAJINI DÜŞÜRECEK KISA SÜRELİ HÜKÜMET İSTİYOR

CHP'li bir başka yetkili de, AKP'nin Pazartesi günü kendilerine kısa ömürlü bir seçim hükümeti teklifiyle geldiğini belirterek, "İstiyorlar ki mümkün olduğunca kısa süreli bir seçim hükümeti yapılsın, baraj düşürülsün, hatta belki birkaç kanunda değişiklik yapılsın ama sonra en kısa sürede de kendilerince uygun olan zamanda seçime gidilsin" dedi ve şöyle devam etti:

"Bu da bizim kabul edebileceğimiz birşey değil. Çünkü sonuçta AKP ile ortak hükümette olmanın CHP'ye bir maliyeti var. Bizim politikalarımızı uygulayabileceğimiz sürede bir hükümete girmemiz lazım, yani değecek birşey olması gerekiyor."

Aynı yetkili yarınki Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesinde AKP-CHP koalisyon görüşmelerine ilişkin nihai karar verilmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu, iki parti arasındaki sürecin daha da uzayacağına ihtimal vermediğini de kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün yaptığı açıklamalar AKP ile CHP'nin ortak bir hükümet kurabileceğine yönelik umutları zayıflatırken, anketlerde oylarını 2-2.5 puan artırdığını gören AKP'de de ibre 22 Kasım'da yapılacak bir erken seçimi gösteriyor.

HaberTürk'te bugün yayımlanan Andy-Ar'ın anketinde AKP'nin oyunu iki puan artırarak yüzde 42.8'e yükselttiği, CHP'nin ise yüzde 27'ye çıktığı; HDP'nin yüzde 12.8 ile barajı aşacağı belirtiliyor. Andy-Ar bu sonuçlarla AKP'nin tek başına iktidarı elde etmesinin "kolay olmadığını" da vurguluyor.

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.