CHP'den seçim hükümeti şartı

CHP'den seçim hükümeti şartı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, olası bir seçim hükümetine MHP ve HDP'nin üye vermemesi durumunda kendilerinin de bu hükümete bakan vermeyeceğini söyledi

A+A-

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kurulacak olası bir seçim hükümetine MHP'nin ardından HDP'nin de üye vermeme kararı alması durumunda kendilerinin de bu hükümete bakan vermeyeceğini belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile dün yaptığı görüşmede koalisyon ihtimallerinin sona erdiğini söylemesinin ardından hükümet kurma görevini bu akşam Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a iade etme kararı aldı.

MHP ise kurulacak bir seçim hükümetine HDP ile yan yana yer almamak için üye vermeyeceğini dün gece açıkladı.

Reuters'a değerlendirmelerde bulunan Altay, anayasanın 116. maddesine göre kurulacak bir seçim hükümetine muhalefet partilerinin üye vermeye çok olumlu bakmadıklarını belirterek, "MHP zaten bu hükümete üye vermeyeceğini açıkladı. HDP de çok olumlu değil bu konuda. Eğer HDP de üye vermezse AKP'nin çoğunlukta olduğu bir hükümete biz payandalık yapmayız, biz de bakan vermeyiz."

Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"HDP de üye vermeyeceğini açıklarsa bizim başka bir şansımız kalmaz o noktada. Çünkü o durumda bu sadece geçici süreli bir AKP-CHP hükümeti olmuş olur. Böyle bir hükümet kuracak olsak zaten Sayın Davutoğlu en son önerdiğinde kurardık. O teklif edilmişti bize zaten. Bizim reddettiğimiz birşey. Davutoğlu'nun bize teklif ettiği de 116. maddeye göre olmasa da yine bir seçim hükümeti idi."

Altay, bunu partinin yetkili kurullarında değerlendireceklerini de kaydetti.

Davutoğlu'nun görevi bu akşam Erdoğan'a iade etmesinin ardından hükümet kurma yetkisinin kendilerine verilmesi gerektiğini kaydeden Altay, şunları kaydetti:

"Saray'ın yapması gereken, görevi hemen bu akşam saat 2100'de CHP'ye vermektir. O durumda biz görüşmelere hemen yarın başlarız. HDP'nin dışarıdan desteklediği bir hükümeti MHP ile kurmak isteriz. Ama bu olmazsa da CHP azınlık hükümetini de kurarak ülkeyi seçime götürmek mümkündür."

Altay, MHP ile kurabilecekleri bir hükümetin kısa süreli değil iki ya da dört yıllık bile olabileceğini belirterek, sonbahar aylarında yapılacak bir seçimin güvenliği konusunda MHP gibi kendilerinin de kaygılı olduğunu kaydetti.

Altay, "Şu an Türkiye'nin üç-beş ilçesine devlet giremiyor. Seçim bir oldu-bittiye getirilmemeli, buralarda nasıl seçim yapacaksınız? Onun için kim kurarsa kursun böyle apar topar bir seçim değil, ilkbaharı bulan bir hükümet Türkiye için doğrusu olur" dedi

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.