Çimento sektörü yine inceleme altında

Çimento sektörü yine inceleme altında

Daha önce de Rekabet Kurulu tarafından inceleme altına alınan ve çimento sektörü 2013 sonrasına ait bazı iddialar üzerine yeniden denetlenecek

A+A-

Rekabet Kurulu (RK) çimento sektöründe 2013 yılı ve sonrasında oluşan yüksek düzeylerdeki fiyat artışı şikayetleri ile bölge ve müşteri paylaşımı yapıldığı, mal vermenin reddi ve yıkıcı fiyatlama yapıldığı iddiaları üzerine kapsamlı bir sektör incelemesi yapma kararı aldı.

RK'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, çimento sektöründe yerinde incelemeler ve verilen idari para cezalarına rağmen bu sektöre yönelik şikâyet sayısında azalma görülmediği hatta son dönemde şikâyetlerde artış olduğuna dikkat çekilerek, şöyle denildi:

"Şikâyetlerde temel olarak 2013 yılı ve sonrasında oluşan yüksek düzeylerdeki fiyat artışlarına dikkat çekilmektedir. Buna ek olarak, bölge ve müşteri paylaşımı yapıldığı, mal vermenin reddi ve yıkıcı fiyatlama olarak nitelendirilebilecek uygulamaların varlığı iddialar arasında yer almıştır."

Sektörün ürün ve piyasa yapısının, rekabeti bozucu anlaşmaların ve birlikte davranışların gerçekleştirilmesini kolaylaştırıcı özelliklere sahip olduğu belirtilerek, şu ifadeler yer aldı:

"Bu çerçevede, çimento sektöründeki rekabet sorunlarının kaynaklarının tespit edilmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik yapısal veya davranışsal çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla Rekabet Kurumu tarafından kapsamlı bir sektör incelemesi yapılması uygun bulunmuştur."

Türkiye çimento sektöründe Sabancı Çimento Grubu, Oyak Çimento ve Limak Çimento grupları pazarın önemli bir kısmını elinde bulunduruyor. Sektörde toplam 20 şirket 68 çimento fabrikası ile faaliyet gösteriyor. Çimento sektörü rekabet ihlalleri nedeniyle sık sık RK'nın soruşturma ve cezalarına konu oluyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.