Çin ilk çeyrekte yüzde 7.4 büyüdü

Çin ilk çeyrekte yüzde 7.4 büyüdü

Çin ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 oranında büyüyerek beklentilerin altında kaldı

A+A-

Çin ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 oranında büyüyerek beklentilerin altında kaldı.

Çin İstatistik İdaresi'nin açıkladığı verilere göre, ülkede ilk çeyrekte GSYH 12 trilyon 821 milyar 300 milyon yuan (yaklaşık 2 trilyon 60 milyar dolar) olarak kaydedilerek, önceki çeyreğe oranla 0,3 değerinde düştü. İlk çeyrekte 7,4 büyüme kaydeden GSYH, periyodik bazda 2012 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana en düşük çeyreklik yükselme hızını sergiledi.

İstatistik İdaresi Basın Sözcüsü Şıng Layyün yaptığı açıklamada, karmaşık ve değişken iç ve dış etkenlerle yüzleşildiğini belirterek, ülke ekonomisinin halen bazı baskılar altında olduğuna işaret etti. Çin'de reformların hızlandırılmasında ısrar edileceğini hatırlatan Şıng, yapısal sosyal iyileştirme sürecine öncelik verilerek ekonominin "sağlıklı ve istikrarlı büyüme ivmesini sürdüreceğini" söyledi.

Pekin yönetimi, 2014 yılı sonu büyüme hedefini 7,5 olarak açıklamıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.