Çin'de enflasyon yükseliyor

Çin'de enflasyon yükseliyor

Çin'de tüketici fiyatları ekim ayında da yüzde 3,2 ile yüksek çıktı; ancak yine de beklentiler, yıl sonunda enflasyonun yüzde 3,5 olan tavan seviyenin altında kalacağı yönünde

A+A-

Çin'de Tüketici Fiyat Endeksi ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,2'ye yükseldi. Endeksteki artış genel olarak kira ve yüzde 6,5 artan gıda fiyatlarından kaynaklandı. Eylül ayında tüketici fiyat endeks, yıllık bazda yüzde 3,1 olarak açıklanmıştı. Çin Hükümetinin hedef enflasyon için belirlediği tavan yüzde 3,5 düzeyinde.

Üretici fiyat endeksi ise yüzde 1,5 oranında azaldı. Eylül ayında yıllık bazda yüzde 1,3 düşen üretici fiyat endeksi, ekim ayında yüzde 1,5 geriledi. Verideki bu düşüş, ham maddelere ve teçhizatlara olan düşük talepten kaynaklanıyor.
Buna karşılık Çin'de ekim ayında ihracat yıllık bazda yüzde 5,6 arttı.
Ekonomistler, verileri Çin'in güçlü büyümeye geri dönmesinin işareti olarak görüyor ve ekonomik büyümenin yıl sonunda hükümetin yüzde 7,5 hedefini aşacağını düşünüyorlar. Çin'in ekonomik büyümesi üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 7,8 oldu.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.