Çin'de sıkı para sinyali

Çin'de sıkı para sinyali

Fiyat artışlarının hızlanması nedeniyle Çin Merkez Bankası'nın parasal kısıntıya gidebileceği açıklandı.

A+A-

Çin Merkez Bankası'nın üst düzeyli yetkililerinden Song Guoqing, enflasyondaki artış nedeniyle para politikasının ılımlı şekilde sıkılaştırılabileceğini; ancak merkez bankasının sıkılaştırmayı faiz artışı yerine likidite ayarlamalarıyla yapabileceğini söyledi.
Ülkede gıda fiyatlarındaki artışa paralel olarak eylül ayında yıllık enflasyon, 7 ayın en yüksek düzeyi olan yüzde 3.1'e yükseldi. Song, "Politikadaki ince ayarlamalar esas olarak açık piyasa operasyonlarına dayanacak. Faiz veya bankaların zorunlu karşılıklarında değişiklik yapılmasını mümkün görmüyorum" dedi.

Çin'de son aylarda hızlı artan kredileri yavaşlatmak için merkez bankasının harekete geçeceği yönünde beklentiler arttı.

Konut fiyatları da tırmanıyor

Öte yandan konut fiyatları da büyük kentlerdeki yükselişin öncülüğünde yaklaşık üç yılın en büyük artışını kaydetti. Konut fiyatlarındaki artış, emlak balonu tehdidini yeniden gündeme getirdi. Çin'de ağustosta yıllık bazda yüzde 8.3 artan konut fiyatları, eylül ayında yüzde 9,1 oranında yükseliş kaydetti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.