Çin’in iki aylık ihracat artışı yüzde 60'ı geçti

Çin’in iki aylık ihracat artışı yüzde 60'ı geçti

2020 yılını büyümeyle tamamlayan Çin ekonomisi, bu yıla da hızlı bir başlangıç yaptı. Çin ihracatı bu yılın başında rekor oluşturacak ölçüde canlanma gösterdi.

A+A-

Gümrük İdaresi'nin verdiği bilgiye göre, ülkenin ihracatı, ocak ve şubat aylarında şaşırtıcı biçimde yüzde 60,6 oranında arttı. İthalat da yüzde 22,2 yükseliş gösterince toplam dış ticaret yüzde 41,2'lik bir tırmanışla tüm beklentileri geride bıraktı.

Koronavirüs salgını sırasında küresel çapta taleple karşılaşan maske gibi tıbbi ekipman veya evde çalışmaya yarayan dizüstü bilgisayar ve ekran türünden malzeme üreten Çinli ihracatçılar, tüm dünyaya ürün sattı. Bu sektörün sadece şubat ayındaki ihracatı yüzde 154,9 oranında artış gösterdi.

Çin'in dünyaya karşı dış ticaret fazlası, söz konusu beklenmedik artışlarla 103 milyar dolara tırmandı. Yine Gümrük İdaresi, tüm yaptırımlara karşın Çin'in ABD'ye dış ticaret fazlasının 51 milyar dolara ulaştığı bilgisini de paylaştı.

Avrupa kıtasına ihracat yüzde 62.6 arttı

Öte yandan, korona krizi sırasında başka birçok ülkeyle kötü giden Almanya dış ticaret ilişkileri, en başta gelen partneri Çin'in sağlam adımlarla büyümesinden yararlanıyor. Nitekim Çin gümrüklerinin verilerine göre Alman ihracatçıların Çin'e satışları yüzde 31.1 oranında arttı. Çin'in Almanya'ya ihracatı da yüzde 71,2 kadar artış gösterdi. Benzer şekilde Çin'in Avrupa'ya ihracatı yüzde 62,6, Avrupa'dan ithalatı da yüzde 32,5 oranlarında arttı.

Çin, bilindiği üzere, 2020 yılında büyüme sağlayabilen dünyanın tek büyük ekonomisi. Gayri Safi yurtiçi hasıla (GSYİH) açısından da Çin yüzde 2,3 oranında artış elde etmişti. Bu, 1976 yılından bu yana görülen en düşük artış ancak salgın koşullarında bunu sağlayabilen tek büyük ekonomi Çin oldu. Çin'in bu yılki büyüme hedefi ise yüzde 6'nın üzeri olarak açıklandı.

Etiketler : ,