Çözüm süreci yasası Meclis'te

Çözüm süreci yasası Meclis'te

Kürt sorununa kalıcı bir çözüm bulmayı hedefleyen değişiklikler kapsamında hazırlanan yasa tasarısı hükümet tarafından TBMM Başkanlığı'na sunuldu

A+A-

Kürt sorununa çözüm süreci kapsamında silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşlerinin yolunu açan ve yurtiçi/yurtdışında görüşmeler yapılmasına yasal zemin sağlayan çerçeve yasa tasarısını TBMM Başkanlığı'na sunan hükümet, daha somut bir yol haritası üzerinde çalışırken, gerekmesi halinde yeni düzenlemeler de yapacak.

Yürürlük ve yürütme dahil toplam altı maddeden oluşan Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Yasa Tasarısı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yasanın, hükümetin, devletin çözüm süreciyle ilgili kararlılığının ifadesi olduğunu belirterek, "Biz bunu görüyoruz. İnşallah sonuca doğru yaklaşılmaktadır. Bu sorunların çözülmesi, şiddetin dinmesi, insanların dağdan silahını bırakarak inmesi ve normal toplumsal hayat içinde rehabilitasyonu yapılarak yaşaması safhasına doğru yaklaşılıyor" dedi.

Tasarının TBMM'nin tatile gireceği 25 Temmuz'dan önce yasalaşması bekleniyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.