Cumhurbaşkanı Gül de dinlenmiş

Cumhurbaşkanı Gül de dinlenmiş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, makamında ve odalarında tedbirler aldığını buna karşın bazı ortam dinlemelerinin olduğunu başbakanın söylediğini söyledi

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yasa dışı dinlemelere ilişkin olarak "Benim makamım ve odalarımla ilgili böyle bir şey söz konusu değil. Onlarla ilgili günlük çok düzenli tedbirler alınır. Ama bazı ortam dinlemelerinin olduğunu doğrusu Sayın Başbakan bana da söyledi" dedi.

Gül, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlediği anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
Polonyalı bir gazetecinin Ukrayna'da yaşanan olayların ardından Kırım'da yaşanan gelişmelere yönelik sorusu üzerine Gül, Ukrayna ve Kırım'da yaşananların uluslararası camiadaki en sıcak olaylardan biri olduğunu belirtti.

Gül, Kırım'ın yanı sıra Suriye'de de çok büyük bir insanlık dramının devam ettiğine işaret ederek, "Bu ziyaret vesilesiyle iki Avrupa ülkesi, iki NATO üyesi ülke olarak tabii ki Ukrayna'da olup bitenleri de istişare etme imkanı bulduk. Şunun da bilinmesini isterim, Türkiye gerek Rusya, gerek Ukrayna ile Karadeniz'de komşu olan, üçümüz de Karadeniz ülkesiyiz. Dolayısıyla bölgemizdeki istikrar, güvenlik, gelişmeler hepimizi birinci derecede ilgilendirmektedir. Bu anlamda Türkiye, olup bitenleri yakından takip etmekte aktif bir şekilde" diye konuştu.

Parlamentodaki yönetim değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ukrayna'ya gittiğini anımsatan Gül, "İlk giden ve ilk teması kuranlardan birisi olduk. Biz, Türkiye olarak stratejik işbirliği içerisinde olduğumuz Ukrayna ile Ukrayna'nın siyasi birliğinin, toprak bütünlüğünün, egemenliğinin önemli olduğunu ve bugün karşılaşılan problemlerin uluslararası hukuk çerçevesi içerisinde muhakkak çözülmesi gerektiğine inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı

Kırım, Ukrayna'nın siyasi bütünlüğü içerisindedir

Gül, özerk bir cumhuriyet olan Kırım'ın, Ukrayna'nın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü içinde olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Kırım'ın nüfusuna baktığınızda, Rus asıllı çok sayıda Ukrayna vatandaşları, aynı şekilde Müslüman Tatar Ukrayna vatandaşları ki, Türkiye ile çok özel ilişkileri vardır. Bütün bunlar da Kırım'daki etnik, dini ve kültürel farklılığın da bir gerçek olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla hepsinin orada Ukrayna vatandaşı olarak kendi etnik, dini, kültürel farklılıklarına saygı gösterilecek şekilde, huzur içerisinde ve herhangi bir tehditle karşılaşmadan barış içerisinde yaşamalarını temin edecek muhakkak yol vardır ve bunun sağlanması için de herkesin özen göstermesi gerektiğine inanırız. Bu olayların daha çok gerginlik taşımadan, görüşmelerle ve diyalogla neticelenmesini Türkiye olarak çok arzu ederiz, ediyoruz. Çünkü yeni bir soğuk savaş döneminin, ikinci bir soğuk savaş döneminin başlaması herkes için de tehlikelidir ve hiç kimsenin de çıkarına değildir. Bundan muhakkak kaçınmak gerekir bunun için de uluslararası hukuka riayet etmek şarttır."

Yasa dışı dinlemeler

Yasa dışı dinlemelerle ilgili kendisine ulaşan bir tespit bulunulup bulunmadığı, Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) harekete geçmesinde bunun bir etkisi olup olmadığı ve bu süreçte Çankaya Köşkü'nde ilave önlem alınmasına gerek görülüp görülmediğine dair bir soru üzerine Gül, "Türkiye'nin gündeminde olan önemli konularla ilgili daha önce de DDK'ya talimat verip, o konularla ilgili çalışmalar yaptırmıştım. Onlar bitince de kamuoyuyla paylaşılmıştı" ifadesini kullandı.

Gül, DDK'nın araştırmalarının kamuoyu tarafından çok büyük takdirle karşılandığına da dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Gördüğünüz gibi hepimiz yaşıyoruz. Gerek telefon dinlemeleri, gerek yolsuzluklar, gerek imar rantları, gerek bürokrasinin temeli olan meslek memurlarının yetiştirilmesi ile ilgili konular çok tartışılıyor. Dolayısıyla bu konularla ilgili de DDK'ya talimat verdim. Çalışmalar yapmaları, hukukumuzu gözden geçirmeleri, gerekirse kuralları incelemeleri, noksanlıklar, eksiklikler var mı, bunlarla ilgili ne tip tedbirler alınmalı, gerekirse ne tip yasalar çıkmalı, ne tip kurallar ortaya konmalı ki, bu şikayetlerden kurtulabilelim ve bunlar yaşanmasın. Bununla ilgili yapılan çalışmalar."

Gül, Çankaya Köşkü'nde yasa dışı dinlemelere karşı ise tedbirler alındığını belirterek, "Benim makamım ve odalarımla ilgiliğ böyle bir şey söz konusu değil. Onlarla ilgili günlük, çok düzenli tedbirler alınır. Ama bazı ortam dinlemelerinin olduğunu doğrusu Sayın Başbakan bana da söyledi" dedi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.