Danışmanların 'ilişki' kavgası

Danışmanların 'ilişki' kavgası

Erdoğan'ın başdanışmanı Cemil Ertem'in Etyen Mahçupyan aleyhine bir yazıyı paylaşması sonrası Mahçupyan, Ertem ve Yiğit Bulut hakkında şok bir iddia ileri sürdü

A+A-

Bir süre önce Ethem Sancak’ın sahibi olduğu Akşam gazetesinden kovulan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eski başdanışmanı Etyen Mahçupyan, Cumhurbaşkanı danışmanları Cemil Ertem ile Yiğit Bulut arasında “uygunsuz ilişki” olduğunu iddia etti.

++ETYEN GERÇEKTEN MAHÇUP OLMUŞ!

Etyen Mahçupyan, yazısın gelen çok sayıda tepki üzerine apar topar sitesinden kaldırdı. Özellikle iktidara yakın medya çalışanlarından Mahçupyan'a sert tepkiler geldi.

Mahçupyan, Serbestiyet isimli sitesinde yayınlanan yazısında, “Böyle durumlarda bizim köşedeki eczacımıza giderim. Halim selim bir adamdır. Ağzından kötü söz çıkmaz. Hafıza kaybının zaten yüzümden okunduğunu söyledi. Hemen reçete yazdı” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

“Başdanışman dünyasını iyi tanıyor. Lâf arasında Cemil Ertem adı geçince “o ilişki ne oldu” dedi. “Hangi ilişki” dedim. “O ve öteki arasındaki ilişki” dedi. Elim karıncalanmaya başlamıştı ama belli etmedim. “Bilmem” dedim. “Unutmuşun” dedi, “Başdanışman dünyasında herkes bilir… O ve öteki arasında uygunsuz ilişki var” dedi. “Yalan” diye bağırdım! Hayretle baktı. “Ne olacak ki” dedi, “O yalansa bu da yalan, o doğruysa bu da doğru…”

Mahçupyan imasını daha da sertleştirerek “Koca bir Cemil Ertem… Arkasında koca bir Yiğit Bulut var… Kim bilir onun arkasında kim var” dedi. “Hâşâ” diye bağırmışım! “Yiğit Bulut öyle arkasına birini alacak adam mı?” Şişko bir süre düşünceye daldı” ifadelerini kullandı.

Karşılıklı yazılar

Etyen Mahçupyan, Cumhurbaşkanı danışmanları Cemil Ertem ile Yiğit Bulut arasında "uygunsuz ilişki" olduğunu iddia ettiği yazısını Ertem'in kendisi hakkında "faiz lobisiyle iş takipçiliği" başlığıyla yazılan bir köşe yazısını paylaşması sonrası yazması dikkat çekti.

Akşam gazetesinden Kayahan Uygur, iki gün önce "Birkaç dolar için değer miydi Etyen Bey?" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazıda, geçtiğimiz ay Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun danışmanlığından ayrılan Etyen Mahçupyan'ı "faiz lobisiyle işbirlikçiliği" yapmakla suçladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cemil Ertem de, Uygur'un yazısını "Birkaç dolar için değer miydi Etyen bey' diyerek Twitter hesabından paylaştı.

Kayahan Uygur'un havuz medyası gazetelerinden Akşam'da yayınlanan yazısında Etyen Mahçupyan için özetle şöyle deniyordu:

"Aslında bir insanın iş takipçiliği yapması da ayıp değildir. Sayın yazar pekâlâ bir büro açıp, “Mahçupyan danışmanlık” diye tabela asabilir, firmalara bedeliyle hizmet verebilir. Ama bir köşe yazarının, köşesinden ve yazarlığından elde ettiği olanakları kullanarak faizcilere randevu ayarlamaya çalışması nasıl yorumlanabilir? Efendim, faizci değillermiş de tahvil ve hisse senedi piyasasında uzun vadeli işlem yapan kişi ve kurumlarmış… Kimse kimseyi aldatmasın, bu dolaşık ifadeler tabii ki faizcilikten başka bir şeye işaret etmiyor."

Cemil Ertem cevap verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Cemil Ertem, Milliyet'teki köşesinde Yiğit Bulut'la 'uygunsuz ilişkisi' olduğunu iddia eden Etyen Mahçupyan'a cevap verdi. Ertem, "Bir müddettir, çalıştığım kurumun da ismi geçirilerek, şahsıma yönelik, artık meczup seviyesine düşmüş bir şahsa hakarete varan yazılar yazdırılıyor. Tabii ki ipe sapa gelmez bu yazılara cevap vermeyeceğim. Ama günümüzün Faust’larının kullandığı bu meczupları da tanıyalım. Meczup olduğunun farkına varana kadar ciddiye alabilirsiniz zira" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Cemil Ertem'in Milliyet'te kaleme aldığı 'Faust’un raconu...' başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bir müddettir, çalıştığım kurumun da ismi geçirilerek, şahsıma yönelik, artık meczup seviyesine düşmüş bir şahsa hakarete varan yazılar yazdırılıyor. Tabii ki ipe sapa gelmez bu yazılara cevap vermeyeceğim. Ama günümüzün Faust’larının kullandığı bu meczupları da tanıyalım. Meczup olduğunun farkına varana kadar ciddiye alabilirsiniz zira.

»» CEMİL ERTEM'İN PAYLAŞTIĞI YAZI 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.