DASK'ın hasar ödeme gücü 10 milyar TL'ye yükseldi

DASK'ın hasar ödeme gücü 10 milyar TL'ye yükseldi

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), tek bir depremdeki ödeme gücünü 10 milyar TL’ye çıkararak dünyadaki en büyük deprem sigortası havuzlarından birisi haline geldiğini duyurdu. DASK’ın Nisan ayında ihraç ettiği 400 milyon dolarlık afet bonosunun bu artı

A+A-

Deprem modellerine göre aşılma olasılığı binde 5 in altında olacak şekilde, her yıl artan bir hasar ödeme kapasitesi oluşturduklarını belirten DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı açıklamasında şunları ifade etti: “Mevcut hasar ödeme kapasitemizi, kendi öz kaynaklarımıza ilave olarak reasürans programı ve afet bonosu ile oluşturduk. Bu kapasite kamu bütçesinden tamamen bağımsızdır.DASK’ın 2013-2014 yılı hasar fazlası reasürans anlaşması dünyanın sayılı en büyük programları arasında yer almaktadır. Kurumumuzun Nisan ayında ihraç ettiği 400 milyon dolarlık 3 yıllık afet bonosu da bu yıl içerisinde dünyada gerçekleştirilen en büyük afet bonolarından biri olmuştur.”
DASK’ın 10 milyar TL’lik hasar ödemesi kapasitesinin oluşturulmasına ilişkin Yazıcı şunları söyledi: "Halen 6 milyon konut Zorunlu Deprem Sigortası havuzuna dahil olmuş durumda. Bu rakamın önümüzdeki yıl artmasını bekliyoruz. Hasar ödeme kapasitesi, uluslararası büyük modelleme kuruluşlarının sigorta portföyümüze ilişkin yaptıkları senaryo analizleri dikkate alınarak belirleniyor. Poliçe adedinin yüksek oranda artmaya devam etmesi halinde, yeni afet bonosunu ihraç etme seçeneğini değerlendirebiliriz. Hasar ödeme kapasitesinin oluşturulmasında, kapasite büyüklüğünün yanı sıra, reasürans güvenirliğine ve enstrüman çeşitliliğine de azami özen gösteriyoruz."


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.