Dış ticaret finansmanı için 1 milyar dolar

Dış ticaret finansmanı için 1 milyar dolar

Denizbank, 23 ülkeden 47 bankanın katılımıyla gerçekleşen krediyle tarihinin en yüksek sendikasyonuna da imza attı

A+A-

Denizbank, tarihindeki en yüksek tutarlı sendikasyon kredisine imza attı. 23 ülkeden 47 bankanın katılımıyla bir önceki yıla göre yüzde 134 oranında artışla yenilenen 1 milyar dolarlık kredinin tamamının reel sektörün dış ticaret finansmanında kullanılacağı duyuruldu.
Konuyla ilgili Denizbank'tan yapılan açıklamada, sendikasyon kredisinin 21 Kasım 2013’te imzlandığı belirtilerek sendikasyon kredisinin 1 yıl vadeli olduğu, kredinin toplam maliyetinin Libor + yüzde 1,35 düzeyinden yıllık Libor + yüzde 0,75’e düştüğü kaydedildi.

Denizbank ve 47 bankanın üst düzey yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen sendikasyon kredisi imza töreninde konuşan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye’nin 5. büyük özel bankası olan Denizbank’ın uluslar arası piyasalardan tek kalemde aldığı en büyük kredi olduğuna dikkat çekti.
Ateş, “2013’te dokuz aylık konsolide net kârımızın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 111 büyüyerek 874 milyon TL olarak gerçekleştiğini açıklamıştık. Bu başarıya şimdi de aldığımız 1 milyar dolarlık sendikasyon kredimizi ekledik. Temin ettiğimiz bu krediyi dış ticaret finansmanında kullanarak reel sektöre olan desteğimizi sürdüreceğiz." dedi.

Sendikasyon kredisine lider eş düzenleyici olarak katılan 16 banka, Barclays, Bank of America, BONY Mellon, Citi, Commerzbank, HSBC, ING Bank, JPMorgan Chase, Mizuho, Nova Scotia, Raiffeisen Banking Group, LBBW, Sberbank, Standard Chartered, Unicredit, Wells Fargo'dan oluşuyor.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.