Doğalgaz'ın yarısı Rusya'dan geldi

Doğalgaz'ın yarısı Rusya'dan geldi

Türkiye, geçen yıl ithal ettiği yaklaşık 45 milyar metreküplük doğal gazın yarıdan fazlasını Rus şirket Gazprom'dan aldı

A+A-

Türkiye, geçen yıl ithal ettiği yaklaşık 45 milyar metreküplük doğal gazın yarıdan fazlasını Gazprom'dan aldı. Geçen yıl Gazprom'dan tedarik edilen doğal gaz miktarı 26,6 milyar metreküpü buldu. 

Geçen yıl yaklaşık 47 milyar metreküp doğal gaz tüketen Türkiye, gaz ihtiyacını karşılayabilmek için 45 milyar 269 milyon 90 bin metreküp doğal gaz ithalatı gerçekleştirdi.

Enerji alanında ısınma ve elektrik ihtiyacını büyük oranda doğal gazdan karşılayan Türkiye, geçen yıl da gaz tedarikinde dünyada söz sahibi olan Gazprom'un en önemli müşterilerinden biri oldu. 

Rusya'nın en büyük şirketi Gazprom, geçen yıl Avrupa'ya 162,7 milyar metreküp doğal gaz sattı. Türkiye ise geçen yıl Gazprom'dan 26,6 milyar metreküp doğal gaz tedarik etti. Gazprom'un Avrupa'ya arz ettiği doğal gazın yaklaşık yüzde 16'sını Türkiye aldı.

Türkiye geçen yıl Gazprom'dan en fazla gaz ithalini ocak ayında yaptı. Türkiye geçen yılın ilk ayında şirketten 2,81 milyar metreküp gaz aldı. Aralık ayında alınan gaz miktarı 2,74 milyar metreküp, kasım ayında alınan gaz miktarı ise 2,51 metreküp oldu.

Doğal gaz alımları artan sıcaklara bağlı olarak ilkbahar ve yaz aylarında azaldı. Gazprom'dan en az doğal gaz alımı 1,79 milyar metreküple mayıs ve haziran aylarında gerçekleşti.

Türkiye halen gaz ihtiyacını, İran, Rusya, Azerbaycan, Cezayir ve Nijerya ile yaptığı kontratlar doğrultusunda karşılıyor. 

Gazprom'un verilerine göre, Türkiye'nin aylar itibariyle aldığı doğal gaz miktarları şöyle:  

AylarDoğal gaz ithalatı
(milyar metreküp)
Ocak2,81
Şubat2,31
Mart2,24
Nisan 1,96
Mayıs1,79
Haziran1,79
Temmuz2,3
Ağustos1,99
Eylül2,16
Ekim 2,0
Kasım 2,51
Aralık2,74

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.