Doğrudan yabancı yatırım tutarında artış

Doğrudan yabancı yatırım tutarında artış

Bu yılın ocak ayında Türkiye'ye 1 milyar 211 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Geçen yıl ocak ayında rakam 802 milyon dolar olmuştu

A+A-

Bu yılın ocak ayında Türkiye'ye 1 milyar 211 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, geçen yıl ocak ayında 802 milyon dolar olan Türkiye'ye giren uluslararası doğrudan yatırım tutarı bu yıl ocak ayında yüzde 51'lik artışla 1 milyar 211 milyon dolara yükseldi.

Ocakta gerçekleşen uluslararası sermaye girişlerinin 707 milyon dolarlık bölümü (yüzde 84'ü) AB, 87 milyon dolarlık bölümü (yüzde 10,3’ü) Asya ülkeleri kaynaklı oldu. AB ülkeleri arasında ilk üç sırayı 599 milyon dolarla Hollanda, 22'şer milyon dolarla İrlanda ve İspanya aldı. Asya ülkeleri arasında ise Hong Kong 34 milyon dolar ile ilk, Suudi Arabistan 18 milyon dolar ile ikinci, Azerbaycan 15 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

En fazla yatırım girişi hizmetler sektörüne oldu

Uluslararası doğrudan yatırım girişleri sektörel bazda incelendiğinde Ocakta en fazla uluslararası doğrudan yatırım çeken sektör 491 milyon dolarla hizmetler sektörü oldu. Hizmetler sektöründe en fazla yatırım ise 411 milyon dolar ile finans ve sigorta faaliyetleri sektörüne yapıldı. Hizmetler sektörünü 269 milyon dolarla  imalat sanayi, 44 milyon dolarla enerji sektörü izledi.

Bu yılın ocak ayında, 178'i uluslararası sermayeli şirket kuruluşu ve 2'si yerli sermayeli şirkete uluslararası sermaye iştiraki olmak üzere toplam 180 şirket faaliyete geçti. Söz konusu şirketlerin 46'sı AB ülkeleri, 86'sı Yakın ve Orta Doğu ülkeleri ortaklı olarak faaliyete başladı.

Ocak sonu itibarıyla, Türkiye'de toplam 37 bin 246 uluslararası sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin yüzde 81'i yeni, yüzde 16'sı iştirak, yüzde 2'si şube şeklinde kuruldu. Türkiye'deki tüm uluslararası sermayeli şirketlerin yüzde 49'unu AB ülkeleri ortaklı şirketler oluşturuyor. Bölgesel bazda AB ülkelerini, yüzde 25 payla Yakın ve Orta Doğu ülkeleri takip ediyor. Ülkeler açısından Almanya 5 bin 677 şirket ile ilk sırada yer alıyor. AB ülkeleri içinde Almanya'yı 2 bin 646 şirket ile İngiltere ve 2 bin 300 şirketle Hollanda takip ediyor.

Genel toplamdaki sektörel dağılıma göre, 12 bin 591 uluslararası sermayeli şirket ile ilk sırada yer alan toptan ve perakende ticaret sektörünün ardından, 6 bin 24 adet şirket ile gayrimenkul, kiralama  ve iş faaliyetleri sektörü ve 5 bin 329 şirket ile imalat sanayi geliyor. İmalat sanayi içerisinde kimya (597), gıda (537) ve tekstil (499) sektörleri şirket sayısı bakımından ön plana çıkıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.