Dokuz aylık cirosu 48 milyar lira

Dokuz aylık cirosu 48 milyar lira

Üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan Koç Holding'in net kârı, yüzde 76.5 artış kaydederek 1.2 milyar TL'ye ulaştı

A+A-

Koç Holding'in üçüncü çeyrekte ana ortaklığa düşen net kârı yüzde 76.5 artışla 1.2 milyar TL oldu. Holding, aynı dönemde konsolide bazda toplam 48 milyar lira satış geliri elde etti. Yılın üçüncü çeyreğinde Koç Holding'in toplam hasılatı ise yüzde 6.4 artışla18.6 milyar TL oldu.
Şirketten yapılan açıklamada Koç Holding CEO'su Turgay Durak, "Zorlu piyasa koşullarına karşın Koç Topluluğu olarak üllkemizin uzun vadeli büyüme potansiyeline inanıyoruz. Ülkemize en yüksek katkıyı sağlamak için çalışmalarımızı sürdürürken, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyor, yurtiçi ve yurtdışındaki fırsatları takip ediyoruz" dedi.

Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Koç Topluluğu şirketleri açısından 2013 yılının çok önemli bir yatırım yılı olduğunu, dokuz aylık dönemde yatırımların kombine bazda yüzde 58 oranında arttığını söyledi. 2013 yılı için hedeflenen 6,8 milyar liralık yatırım planlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Durak, Tüpraş rafinerisini dünyanın en gelişmiş rafinerilerinden biri haline getirecek Fuel Oil Dönüşüm Projesi'nde yüzde 85'lik kısmın tamamlandığını bildirdi.

Tofaş'ın 520 milyon dolar yatırım öngörülen yeni otomobil projesinde son aşamaya gelindiği bilgisini de veren Durak, "2015 - 2023 yılları arasındaki dönemde toplam 580 bin araç üretimi planlanmakta olan bu projede toplam üretimin üçte birinin ihraç edilmesi hedefleniyor" dedi.
Turgay Durak, Koç Topluluğu'nun bankacılık alanındaki büyüme stratejisine uygun olarak Yapı Kredi Bankası'nın üçüncü çeyrek itibariyle şube sayısını 939'a yükselterek yüzde 8,7 pazar payı elde ettiğini açıkladı.

'Önümüzdeki dönem tablo daha olumlu'

Türkiye'nin sağlam ekonomik temelleri, güçlü bankacılık sistemi ve disiplinli kamu maliyesi ile ekonomik dalgalanmanın boyutunu sınırlı tuttuğunu belirten Durak, "Özellikle son dönemde Avrupa'dan gelen toparlanma işaretleri ve ihracattaki olumlu gelişmeler önümüzdeki döneme ilişkin daha olumlu bir tablo çizmektedir. Ülkemiz otomotiv ihracatının yaklaşık yarısını gerçekleştiren Ford Otosan ve Tofaş ile Batı Avrupa'da beyaz eşyada pazar payında ikinci olan Arçelik'in bu gelişmelerin olumlu yansımalarını göreceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.