"Dövizde panik yapmayın"

"Dövizde panik yapmayın"

TİM Başkanı Büyükekşi, temel ekonomik göstergelerin panik havası yaratacak durumda olmadığını, dövizin büyük ihtimalle eski seviyesine gerileyeceğini söyledi

A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin temel ekonomik göstergelerinde panik yaratacak bir durum olmadığını belirterek, "Tüm ekonomik aktörlerin döviz ile oynamadan ve panik yapmadan itidalli davranması gerekir. Piyasalar sakinleştiğinde döviz büyük bir ihtimalle eski seviyelerine gelecektir" ifadelerini kullandı.


TİM, döviz kurlarında meydana gelen yükselişler ve güncel gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Son günlerde döviz piyasasında, reel sektör gelişmelerinden bağımsız yükselişler meydana geldiğini aktaran Büyükekşi, Türkiye'nin dış ticaretiyle ilgili dengelerde bir bozulma veya ani kötüleşme yaşanmadığını kaydetti.


İhracatçıların son yapılan eğilim anketinde piyasada daha yüksek bir gerçekleşme olacağını öngörmelerine karşın, rekabetçi seviye olarak dolarda 1,95, avroda ise 2,57 seviyesini belirttiğini vurgulayan Büyükekşi, şunları kaydetti:
"İhracatçılar için kurda önemli olan istikrar ve rekabetçi seviyedir. Ani yükselişler ve düşüşler en başta ihracatçılara zarar vermektedir. Türkiye'nin temel ekonomik göstergelerinde panik yaratacak bir durum yoktur. Tüm ekonomik aktörlerin döviz ile oynamadan ve panik yapmadan itidalli davranması gerekir. Piyasalar sakinleştiğinde döviz büyük bir ihtimalle eski seviyelerine gelecektir. Cumhuriyetimizin 90 yıllık birikimi, demokrasimizin ulaşmış olduğu seviye siyasi ve hukuki sorunları aşacak olgunluktadır." 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.