Dövizdeki sert hareketlerin nedeni yüklü "yen" pozisyonları

Dövizdeki sert hareketlerin nedeni yüklü "yen" pozisyonları

Credit Agricole, Asya seansında dövizde görülen sert hareketlerin yende tutulan yüklü kısa pozisyonlarından kaynaklandığını kaydetti

A+A-

Credit Agricole, Asya seansında Dövizde görülen sert hareketlerin yende tutulan yüklü kısa pozisyonlarından kaynaklandığını kaydetti.

Hong Kong'da Credit Agricole stratejisti David Forrester, Perşembe günü Asya seansının başlarında kurlarda görülen sert yükselişlerin, halen Japon yeninde çok fazla kısa pozisyonda olan piyasa tarafından yönlendirildiğini söyledi.

Hareketlerin Japonya'nın tatil olmasına rağmen yen paritelerinden kaynaklandığını ve piyasanın halen yende çok fazla açık pozisyonda olmasından dolayı bunun olağanüstü bir durum olmadığını kauydeden Forrester, "Asya piyasalrı, Avrupa ve ABD'de ne olacağını görmek için bekle-gör moduna geçti. AVD ISM ve ADP verileri yatırımcı beklentileri açısında önemli olacak" şeklinde görüş belirtti.

Forrester, "Piyasadaki hava haşen riskten kaçınma şeklinde. Çin ve Avrupa'da dün PMI verileri gevşekti. Küresel büyümede yavaşlamaya ilişkin endişeler basit bir haberle tersine dönebilecek bir şey değil" dedi.

Dola/yen paritesi bu sabah yüzde 3.7 kadr düştükten sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.