Dünya altıncısı Deriner barajı üretime geçti

Dünya altıncısı Deriner barajı üretime geçti

Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santralı, tam kapasite üretime geçti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyanın 6'ncı en yüksek barajı olan Deriner'in her biri 167 megavat kurulu güce sahip dört üniteden oluştuğunu söyledi.

A+A-

Artvin'deki Çoruh Nehri üzerinde yapılan Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santralı, tam kapasite üretime geçti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dünyanın 6'ncı en yüksek barajı olan Deriner'in her biri 167 megavat kurulu güce sahip dört üniteden oluştuğunu söyledi. Santralın yılda 2 milyar 118 milyon kilowatsaat hidroelektrik enerji üreteceğini belirten Eroğlu, bu sayede 750 bin kişinin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanacağını bildirdi. Eroğlu, santraldaki üretimin Türkiye'de üretilen enerjinin yüzde 1.1'i, Çoruh Havzası'ndaki projelerde üretilecek toplam enerjinin ise yüzde 14'üne denk geldiğine işaret ederek, "Burası 3 milyon 400 bin metreküplük gövde hacmiyle 1 milyar 970 milyon metreküp su depolayacak. Deriner Barajı 26.5 kilometrekarelik göl alanıyla Tuz Gölü'nü geride bırakacak" dedi. Yedi yılda kendini agmorti etmesi beklenen Deriner, milli bütçeye yıllık 550 milyon lira katkı sağlayacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.