Dünya Bankası'ndan övgü ve uyarı

Dünya Bankası'ndan övgü ve uyarı

Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Baş Ekonomisti Hans Timmer, yapısal reformlardaki başarısını övdüğü Türkiye'yi cari açığın yarattığı kırılganlık için uyardı.

A+A-

ABD'nin başkenti Washington'da bugün başlayan IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları sırasında, Dünya Bankasının üst düzey yetkililerince Avrupa ve Orta Asya'daki durumun ele alındığı bir basın brifingi verildi. Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Baş Ekonomisti Hans Timmer, "Türkiye, gerçek manada yapısal reformlarda çok başarılı olmuş bir ülke örneği" dedi.

Türkiye'deki bankacılık sektörünün iyi bir konumda olduğunu ve hala çok rekabetçi olduğunu kaydeden Timmer, Türkiye'nin büyüyen cari açığı nedeniyle finansal piyasalardaki şoklara karşı çok kırılgan halde olduğunu dile getirdi. Timmer, "Türkiye, krizden sonra büyük oranda parasal teşvik ve birçok iç kredi yaratımı nedeniyle ekonomiyi canlandırmakta olağanüstü başarı gösterdi. Ancak bir bakıma bunun bedelini ödüyor. Cari açığın arttığını görüyorsunuz ve bu kırılganlık yaratıyor" diye konuştu.

Avrupa için büyüme tahmini binde 9

Dünya Bankasının Avrupa ve Orta Asya raporunda, bu yıl Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde ortalama yüzde 0,9 oranında büyümenin görüleceği, buna karşın Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu ekonomilerinde ortalama büyümenin yüzde 2,7 olmasının beklendiği ifade edildi.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.