Dünyanın en pahalı 'elma'sı

Dünyanın en pahalı 'elma'sı

Forbes dergisi Apple markasına 100 milyar dolardan fazla fiyat biçti. Dünyanın en değerli markalarının listesi derginin web-sitesinde yayınlandı.

A+A-

Tim Cook’un şirketi etkileyici bir fark ile listenin zirvesine yerleşti. İkinci yeri alan Microsoft şirketini gazeteciler hemen-hemen 2 kat daha az – tam 57 milyar dolar değerlendirdiler. Üçüncü yerde ise Coca-Cola bulunmakta ve markanın değeri 55 milyar dolar olarak gösterilmiş. İleri teknoloji alanında Apple ve Microsoft’dan başka ilk 10’da dört şirket daha yer aldı. Dördüncü yeri markası 51 milyar dolar olarak değerlendirilen İBM aldı, beşinci yer ise Google’ın (47 milyar dolar) oldu. Sekiz ve dokuzuncu yerleri Intel ve Samsung (sırasıyla 31 ve 30 milyar dolar) paylaştı. İlk ona aynı zamanda fast-food zinciri McDonalds (40 milyar dolar – altıncı sıra), General Electric (43 milyar dolar –yedinci sıra) ve Louis Vuitton moda evi (28 milyar dolar –onuncu sıra) girdi. Geçtiğimiz yıl en pahalı markalar listesinin ilk üçlüsü aynı idi, fakat onların değerleri daha düşük gösterilmişti. Şöyle ki, Apple markasının değerini 87 milyar dolar, Microsoft ve Coca-cola şirketlerininkini ise 55 ve 50 milyar dolar olarak göstermişlerdi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.