Dünyanın yüzde 70’inin tapusu yok

Dünyanın yüzde 70’inin tapusu yok

Harita mühendisi Dr. Orhan Ercan gelişmiş ülkelerin pek çoğunda kadastro yapımının yüzde 30’un altında olduğunu söyledi

A+A-

Türkiye’nin Kocaeli ilinde “Uluslararası Haritacılar Federasyonu (FIG) 2018 Kongresi” gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühensiliği Bölümü tarafından düzenlenen ve FIG 2018 Kongre Direktörü Dr. Orhan Ercan’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Konuşmasında FIG ve haritacılık sektörü hakkında bilgiler veren Dr. Orhan Ercan, “Haritacılık verileri olmasa tarım durur. Çünkü harita ve kadastro bilgileri tarım arazilerinin oluşmasında çok önemlidir” dedi.

Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda kadastro yapımının yüzde 30’un altında olduğunu belirten Ercan, “Dünyanın yüzde 70’inin tapusu yok. Tapusuzluk durumu da yolsuzluklara sebep oluyor” diye konuştu.

Ercan, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’nın mülkiyet belirlenmesi amacıyla son 10 yılda ülkelere 5,5 milyar dolar civarında kredi verdiğini sözlerine ekledi.

FIG’in 123 ülke ve 300 binden fazla bireysel üyesi olduğunu vurgulayan Ercan, şöyle devam etti:

“FIG, haritacılık alanındaki tüm alanlar ile uygulamaların gelişimi için uluslararası işbirliğini desteklemeyi amaçlamış, uluslararası sivil toplum örgütü niteliğinde kurulmuş bir federasyondur.”

Etkinlik Ercan’ın öğrencilerin sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.