E-Genel Kurul oranı, yüzde 80'e ulaştı

E-Genel Kurul oranı, yüzde 80'e ulaştı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, şirket genel kurullarına katılanların yüzde 80’inin Elektronik Genel Kurul Sistemi'ni tercih ettiğini açıkladı

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, şirket genel kurullarına katılanların yüzde 80’inin Elektronik Genel Kurul Sistemi'ni tercih ettiğini belirterek, "Elektronik Genel Kurul Sistemi ile genel kurullar ortakların parmaklarının ucuna geldi" ifadesini kullandı.

Bakan Yazıcı, Yeni Türk Ticaret Kanunu uyarınca şirketlerin genel kurullarını her faaliyet dönemi sonundan itibaren 3 ay içinde yapmaları gerektiğini ve payları borsaya kote olan şirketlerin genel kurullarının elektronik ortamda da yapılabilmesinin zorunlu olduğunu hatırlattı.

Sermayenin sınır tanımadığı ve rekabetin arttığı bir ortamda teknolojik gelişmelerin, şirketler açısından hayata geçirilmesinin önemine işaret eden Yazıcı, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun şirketlerin kurumsallaşması ve rekabet gücünün artırılması açısından çok önemli hükümleri içerdiğini ifade etti.  Bakan Yazıcı, uygulamaya yönelik olarak çok sayıda yönetmelik ve tebliğ çıkardıklarını ve bu düzenlemeler çerçevesinde son derece gelişmiş bir platforma sahip olan Elektronik Genel Kurul Sisteminin (e-GKS) yine bakanlıklarınca yetkilendirilen Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından oluşturulduğu belirtti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.