e-GKS ile 10 saniyede oylama

e-GKS ile 10 saniyede oylama

e-GKS ile genel kurullara ilişkin bütün işlemlerin elektronik ortamda yapıldığını hatırlatan Bakan Yazıcı, "Uluslararası finans çevrelerinin gözü bu sistemin üzerinde" dedi

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, anonim şirket genel kurul toplantılarının elektronik ortamda yapılmasını ve pay sahiplerinin bu toplantılara elektronik ortamda katılmasını sağlayan bir platform olan Elektronik Genel Kurul Sistemi (e-GKS) hakkında açıklamalarda bulunanarak "Bu sistemde oylamalar ortalama 10 saniyede, genel kurullar ise ortalama 62 dakikada tamamlanıyor" dedi.
Şirket genel kurullarının elektronik ortamda yapılmasının Yeni Türk Ticaret Kanunu ile getirilen en önemli yeniliklerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Yazıcı, ortakların istedikleri yerden genel kurulu canlı olarak izleyebildiğini, görüş iletebildiğini ve oylarını kullanabildiğini dile getirdi.
e-GKS’nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun iş birliğiyle ortaya çıktığını anlatan Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:
“Genel kurul çağrısından başlayıp, toplantı sonunda tutanağın imzalanmasına kadar ki tüm işlemlerin elektronik ortamda yapıldığı dünyadaki tek uygulama. Başarısını, uluslararası bir yarışma olan Financial Sector Technology Awards yarışmasında birincilik ödülünü kazanarak taçlandırdı. Uluslararası finans çevrelerinin gözü bu sistemin üzerinde. Türkiye e-GKS ile dünyaya model oluyor.”

e-GKS borsa şirketlerine zorunlu

Uygulamanın başladığı 1 Ekim 2012’den bugüne toplam 399 anonim şirketin genel kurulunun sistem üzerinden elektronik ortamda yapıldığını belirten Yazıcı, “Borsaya kote şirketlerin genel kurullarını e-GKS üzerinden yapması zorunlu. Ancak diğer anonim şirketlerin de genel kurullarını bu sistem üzerinden elektronik ortamda yapması mümkün. Amacımız tüm anonim şirketlerin bu sistemi kullanmasını sağlamak” dedi.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.