ECB deflasyon için tetikte

ECB deflasyon için tetikte

ECB Başkanı Draghi, Euroo Bölgesi'nde deflasyon yaşanmıadığını ancak, ECB'nin fiyat istikrarı için aşağı yönlü potansiyel risklere karşı tetikte oludğunu ve gerekirse harekete geçeceğini söyledi

A+A-

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, "Euro Bölgesi'nde deflasyon yaşanmıyor. Ancak, ECB fiyat istikrarı için aşağı yönlü potansiyel risklere karşı tetikte ve gerekirse harekete geçecek" dedi.

Draghi, Almanya Merkez Bankası'nın (Bundesbank) Frankfurt'ta düzenlediği "Finansal İstikrar ve Merkez Bankalarının Rolü" adlı sempozyuma katıldı. Düzenlenen akşam yemeğinde konuşan Draghi, Euro Bölgesi'nde deflasyon yaşanmadığını, ancak ECB’nin fiyat istikrarı için aşağı yönlü potansiyel risklere karşı tetikte olduğunu ve  gerektiğinde harekete geçeceğini söyledi. 

En son mart 2012'de Bundesbank tarafından düzenlenen bir etkinlikteki konuşmasında Euro Bölgesi'nin bir kavşakta olduğunu söylediğini hatırlatan Draghi, "Bunun bir yönü ekonominin kazanımlarını, finansal ve parasal entegrasyonu tehdit eden çeşitli kırılganlıklara bakıyordu. Diğer yönü ise ekonomik istikrar ve büyümenin önündeki engelleri kaldıran iddialı reformlar ve kademeli iyileşmeye işaret ediyordu. Ancak, Euro Bölgesi ikinci yolu seçti ve bugün, bu kararın meyvelerini topladığının ilk işaretlerini görüyoruz" diye konuştu.

Aynı zamanda zorlukların devam ettiğini ve sürdürülebilir toparlanmanın kanıtı olarak reform çabalarının devam etmesi gerektiğini aktaran Draghi, "Euro Bölgesi reform gündeminin iki önemli ayağı var. Birincisi, mali sürdürülebilirliği ve ekonomik rekabeti ülke düzeyinde yeniden sağlamak. Diğeri ise bölge mimarisindeki yapısal eksiklikleri düzeltmek" ifadelerini kullandı.

Her iki bakımdan da, Euro Bölgesi'nin önemli ilerleme kaydettiğini aktaran Draghi ayrıca, Euro Bölgesi'nin sahip olduğu ortalama yüzde 0,8'lik enflasyon oranıyla, deflasyonda olduğu anlamına gelmediğini sözlerine ekledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.