ECB: Faiz daha da aşağı çekilebilir

ECB: Faiz daha da aşağı çekilebilir

Avrupa Merkez Bankası YK üyesi Christian Noyer, düşük enflasyon riski nedeniyle ECB'nin politika faizini uzun süre düşük tutabileceğini öne sürdü

A+A-

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyelerinden Christian Noyer, faiz oranlarının uzun süre düşük seviyede kalması gerektiğini ve ihtiyaç halinde daha da aşağı çekilebileceğini söyledi.
Noyer, Tokyo'da katıldığı bir konferansta, "Düşük enflasyonun bir süre daha devam edeceği yönünde riskler görüyoruz. Uzun süre faizleri düşük seviyede, hatta fiyat istikrarı için gerekirse daha da düşük seviyede tutacağız" dedi.
Noyer, geleneksel para politikalarının işe yaramaması halinde Merkez Bankası yöneticilerinin fiyat istikrarını sağlayabilmek için politikalar geliştirmek zorunda olduklarını da belirterek ECB'nin, gerileyen enflasyona rağmen seçenekleri açık tutacağına işaret etti.

Avrupa Birliği'nin istatistik ofisi Eurostat'ın verilerine göre, Euro Bölgesi ekim enflasyonu gerileyen yakıt ve iletişim fiyatlarının etkisiyle yıllık bazda nihai yüzde 0,7'ye gerilemişti. Enflasyon yaklaşık dört yılın en düşük seviyesini görürken Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyon hedefi yüzde 2'nin biraz altı düzeyinde bulunuyor.

ECB enflasyondaki düşüş nedeniyle son toplantısında politika faizini yüzde 0,50'den yüzde 0,25'e düşürmüştü.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.