'Ekonomi, tüm zorluklara rağmen büyüyor'

'Ekonomi, tüm zorluklara rağmen büyüyor'

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 3 ayda bir düzenledikleri İhracatçı Eğilim Anketi'nde ihracatçıların üçüncü çeyrek büyümesini yüzde 3,7 olarak tahmin ettiklerini, ancak 3. çeyrekte büyümenin yüzde 4,4 gelerek ihracatçıların da

A+A-
Büyükekşi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada, 3 ayda bir düzenledikleri İhracatçı Eğilim Anketi’nde ihracatçıların üçüncü çeyrek büyümesini yüzde 3,7 olarak tahmin ettiklerini, ancak 3. çeyrekte büyümenin yüzde 4,4 gelerek ihracatçıların da beklentisini aştığını belirterek, "Türkiye ekonomisi, tüm dünyadaki zorlu koşullara rağmen büyümesini sürdürüyor. İlk çeyrekte yüzde 3, ikinci çeyrekte yüzde 4,5 olan büyüme, üçüncü çeyrekte yüzde 4,4 olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda da ilk 9 aylık büyüme yüzde 4 oldu" ifadelerini kullandı.  3. çeyrekte Avrupa Birliği'nin (AB) yüzde 0,4 küçüldüğü, ABD'nin yüzde 1,8, Almanya'nın yüzde 1,1, Fransa'nın yüzde 0,2, Brezilya'nın yüzde 2,2, Rusya'nın yüzde 1,2, Meksika'nın yüzde 1,3 ve Güney Kore'nin yüzde 3,3 büyüdüğü bir ortamda Türkiye’nin yakaladığı yüzde 4,4 büyümeyi son derece önemli bir başarı olarak değerlendirdiklerini aktaran Büyükekşi, şunları kaydetti: "3. çeyrek büyümesine toplam net ihracatımız, ne yazık ki yeterli katkıyı veremedi. Çünkü Türkiye'nin mal ihracatı 3. çeyrekte, bir önceki senenin aynı çeyreğine göre yüzde 9,6 artmasına rağmen altın ihracatında yaşanan düşüşler yüzünden, Türkiye'nin altın dahil toplam ihracatı yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,4 geriledi. İthalatta yaşanan artışın da etkisiyle 3. çeyrekte net ihracatın büyümeye 2,2 puan negatif katkı verdiğini
görüyoruz. 1 Ekim-10 Aralık tarihleri arasında Türkiye’nin mal ihracatı yüzde 6,4 artış gösterdi. Dolayısıyla ihracatın önümüzdeki dönemde büyümeye vereceği katkının daha da artacağına inanıyoruz. Burada altın rakamlarındaki normalleşme ile birlikte ihracatın büyümeye olan katkısı, altın hariç iyileşen cari denge ile birlikte gittikçe daha ön plana çıkacaktır. İhracatçılarımız, en son açıkladığımız beklenti anketine göre son çeyrekte büyümeyi yüzde 3,4 olarak öngörüyorlar ve önümüzdeki dönemde çoğunluk olarak yeni yatırımlara ve istihdam yaratmaya devam edeceklerini ifade ediyor."
Büyükekşi, ekonominin özel tüketim, kamu harcamaları, inşaat ve finans sektörü ile büyüdüğünün görüldüğünü belirterek, "Sanayi tarafının ise geride kaldığını görüyoruz. İhracatın büyümeye verdiği katkıyı artırmak ve 2023 hedeflerine ulaşabilmek için ihracata dayalı büyüme modelini daha fazla öne çıkarmak ve daha fazla desteklemek zorunda olduğumuza inanıyoruz. Türkiye ihracat ile daha hızlı ve daha dengeli bir şekilde büyüyecek, cari açık sorununu bu şekilde sorun olmaktan çıkacaktır. Bu potansiyeli kullanabilmek için, Ar-Ge'ye, inovasyona, tasarıma ve markalaşmaya daha fazla odaklanmalıyız" ifadelerini kullandı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.