Elektrik fiyatları 1000 TL/MWh'ı aştı!

Elektrik fiyatları 1000 TL/MWh'ı aştı!

Doğalgaz yetersizliğinin elektrik piyasası üzerindeki yükseltici etkisi sürüyor. Dengeleme ve güç piyasasında elektriğin megavatsaati günün bazı saat aralıklarında 1000 TL`yi aştı

A+A-

Doğalgaz yetersizliğinin elektrik piyasası üzerindeki yükseltici etkisi sürüyor. Dengeleme ve güç piyasasında elektriğin megavatsaati günün bazı saat aralıklarında 1000 TL'yi aştı. 

Enerjigunlugu.net sitesinde yer alan habere göre hava sıcaklıklarının ülke genelinde aşağıya inmesi sonucu yaşanan doğalgaz yetersizliğinin elektrik piyasası üzerindeki etkileri devam ediyor. Bu etki kendisini piyasa takas fiyatıyla sistem marjinal fiyatlarında (SMF) gösteriyor. 12 Aralık 2013 tarihi için beklenen oldu ve saat 16:00 itibariyle saat 11:00’a kadar açıklanabilen SMF değerleri 1100 TL/MWh’e kadar yükseldi. Aynı saatte sistemin yük al (YAL) yönünde 0,1,2 kodlu talimatlarının toplam hacmi, teslim edilmeyen hacim ile birlikte 7715 MWh’e ulaştı. 

13 Aralık için ise PTF 306,89 TL/MWh belirlenerek geçen hafta Çarşamba gününe göre 120,92 TL/MWh yani yüzde 66 artış gösterdi. Piyasanın bu durumu, PTF’nin günlük ortalamasının 11 Aralık tarihinde 210,85 TL/MWh değerine çıkarak ve geçen haftaya Çarşamba gününe göre 48,89 TL/MWH artışıyla fiyatlara yansıyor. 

Arz yönündeki hareketleri incelediğimizde doğalgaz kaynaklı üretimin yüzde 16,13 oranında düştüğünü gözlerken, doğalgaz santrallerinin yerine çalışan fuel-oil kaynaklı santrallerin yaptığı üretimin geçen haftaya göre yüzde 53,46 arttığını görüyoruz. Aynı zamanda talepte geçen haftaya göre gerçekleşen yüzde 2,55’lik artış da arz yetersizliği problemini devam etmesine sebep oluyor. 

Haberin devamı için 

Etiketler : , , , , ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.