Elektronik sektörü ihracatını artırdı

Elektronik sektörü ihracatını artırdı

Elektrik-elektronik sektörü, ocakta 935 milyon dolarlık ihracat yaptı. Sektör en çok ihracat yapan 5. sektör oldu

A+A-

 Elektrik-elektronik sektörü, 2014 yılının ilk ayında 935 milyon dolarlık ihracat yaptı. İhracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 artış gösteren sektör, en fazla ihracat yapan sektör sıralamasında beşinci oldu.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) açıklamasına göre, ocak ayında elektrik-elektronik sektörünün en fazla ihracat yaptığı ilk üç ülke İngiltere, Almanya ve Irak oldu. Bu ülkeleri sırasıyla Fransa, Türkmenistan, Rusya, İtalya, Azerbaycan-Nahcivan, Suudi Arabistan ve İspanya takip etti.

Geçen ay elektrik elektronik ihracatında Avrupa önemini korurken, geçen yılın ocak ayı rakamlarına göre Amerika Birleşik Devletleri'ne olan ihracat artışı dikkati çekti.

Beyaz eşyadan televizyona, kablodan elektrikli alet ve makinelere kadar pek çok farklı ürün gruplarındaki ihracatçıları bünyesinde bulunduran sektörün genelinde ihracat artışı yaşandı.

Beyaz eşya 259 milyon dolar, tüketici elektroniği 191 milyon dolar, kablo 193 milyon dolar, elektrik elektronik üretim ve dağıtım ekipmanları ise 290 milyon dolar ile sektör ihracatından pay aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, elektrik elektronik ihracatının yaklaşık yüzde 50'sinin gerçekleştirildiği Avrupa Birliği'nde, kesintili de olsa toparlanmanın etkilerini hissettiklerini belirtti.

Diğer taraftan pazar çeşitliliğini sağlamaya yönelik çalışmalar sonrası ihracat artışlarının yaşandığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında da gelişmeler yaşandığını aktaran Ebiçlioğlu, 2014 yılı için sektör olarak 14 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"İhracatçımız zor bir dönemden geçiyor ancak Türkiye ekonomisine dair umudumuzu koruyoruz. İhracat hedefimizde bir revizyona gitmedik. İhracatımızı artırmaya yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.