Elon Musk: Twitter'ın reklam gelirleri yarı yarıya düştü nakit akışı negatif

Elon Musk: Twitter'ın reklam gelirleri yarı yarıya düştü nakit akışı negatif

Elon Musk, reklam gelirleri %50 düştüğü için Twitter'ın nakit akışının hala negatif olduğunu söyledi.

A+A-

Elon Musk Cumartesi günü yaptığı açıklamada, reklam gelirlerindeki yaklaşık %50'lik düşüş ve ağır borç yükü nedeniyle Twitter'ın nakit akışının negatif kaldığını ve Mart ayında Twitter'ın Haziran ayına kadar nakit akışını pozitif hale getirebileceği yönündeki beklentisinin gerisinde kaldığını söyledi.

Musk, yeniden sermayelendirme konusundaki önerilere yanıt olarak attığı bir tweet'te "Başka bir şey yapma lüksüne sahip olmadan önce pozitif nakit akışına ulaşmamız gerekiyor" dedi.

Bu, Musk'ın Ekim ayında Twitter'ı satın almasından bu yana alınan agresif maliyet azaltma önlemlerinin Twitter'ın nakit akışını pozitif hale getirmek için yeterli olmadığının son işareti ve Twitter'ın reklam gelirlerinin Musk'ın Nisan ayında BBC'ye verdiği bir röportajda çoğu reklamverenin siteye geri döndüğünü söylediği kadar hızlı toparlanmamış olabileceğini gösteriyor.

Binlerce çalışanı işten çıkardıktan ve bulut hizmeti faturalarını kestikten sonra Musk, şirketin borç dışı harcamalarını 2023'te öngörülen 4,5 milyar dolardan 1,5 milyar dolara düşürdüğünü söylemişti. Twitter ayrıca, şirketi özelleştiren 44 milyar dolarlık anlaşmada üstlendiği borç nedeniyle yıllık yaklaşık 1,5 milyar dolarlık faiz ödemesiyle karşı karşıya.

Musk'ın reklam gelirlerindeki %50'lik düşüşle hangi zaman dilimini kastettiği belli değil. Twitter'ın 2021'de 5,1 milyar dolar olan gelirinin 2023'te 3 milyar dolara düşeceğini söylemişti.

Twitter gevşek içerik denetimi nedeniyle eleştirildi ve ardından reklamlarının uygunsuz içeriğin yanında görünmesini istemeyen birçok reklamveren ülkeyi terk etti.

Musk'ın Comcast NBCUniversal'ın eski reklam şefi Linda Yaccarino'yu CEO olarak işe alması, abonelik gelirlerini artırmaya çalışırken bile reklam satışlarının Twitter için bir öncelik olduğunun sinyalini verdi.

Haziran ayı başında Twitter'da çalışmaya başlayan Yaccarino, yatırımcılara Twitter'ın video, içerik oluşturucu ve ticaret ortaklıklarına odaklanmayı planladığını ve siyaset ve eğlence dünyasından isimler, ödeme hizmetleri ve haber ve medya yayıncılarıyla ilk görüşmelerini yaptığını söyledi.

Perşembe günü Twitter, daha fazla içerik oluşturucuyu siteye çekmek amacıyla belirli içerik oluşturucuların şirketin elde ettiği reklam gelirinin bir kısmını almaya hak kazanacağını söyledi.

İlgili Haberler