Emlak sektörüne küresel oyuncu

Emlak sektörüne küresel oyuncu

Singapur'un devlet varlık fonu Government of Singapore Investment Corporation ("GIC"), Rönesans Grubu'nun Türkiye'de faaliyet gösteren gayrimenkul kolu Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.'ye ("RGY") 250 milyon Avroluk sermaye arttırımı yoluyla \%21.4 oranın

A+A-

Singapur'un devlet varlık fonu Government of Singapore Investment Corporation ("GIC"), Rönesans Grubu'nun Türkiye'de faaliyet gösteren gayrimenkul kolu Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.'ye ("RGY") 250 milyon Avroluk sermaye arttırımı yoluyla %21.4 oranında ortak oluyor. 

GIC, 250 milyon Avro tutarında yapılacak sermaye artırımı karşılığında çıkarılacak payları edinmek suretiyle Türkiye'nin önde gelen ticari gayrimenkul platformunun azınlık hissedarı oluyor. Konuyla ilgili olarak yapılan basın açıklamasında söz konusu ortaklıkla birlikte yeni sağlanan kaynak, RGY'nin Türkiye gayrimenkul piyasasında lider olarak edindiği yeri sağlamlaştıracağı ve ve gelecekteki ticari faaliyetlerini genişletmesine olanak tanıyacağı belirtildi.

Rönesans Holding'in Başkanı Dr. Erman Ilıcak ise yaptığı açıklamada : ''Bu ortaklık, gayrimenkul alanındaki en saygın küresel yatırımcılardan biriyle olan ilişkilerimizi daha da güçlendirmektedir. Daha önce üç proje kapsamında ortaklık kurduğumuz GIC'yi RGY platformu seviyesinde de görmekten çok memnunuz. RGY'nin Türkiye ticari gayrimenkul sektöründeki ağırlığını GIC işbirliği ile pekiştirmek için sabırsızlanıyoruz.'' dedi

GIC'nin Avrupa Gayrimenkul Bölge Başkanı Chris Morrish de konuyla ilgili olarak şunları söyledi : "Türkiye'deki ilk kurumsal gayrımenkul yatırımlarını ülkenin en tanınmış ve saygın gayrimenkul geliştiricilerinden biri olan RGY'ye ortak olarak yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Uzun vadeli yatırımları tercih eden bir fon olarak, büyüyen Türkiye piyasasının, cazip yatırım fırsatları sunacağından eminiz."

RGY ve GIC 2012 ve 2013'de, Optimum İstanbul, Optimum Ankara ve Optimum İzmir Alışveriş Merkezlerinde %50 - %50 ortaklık tesis etmişlerdi.AÇıklamada söz konusu ortaklık işleminin, yasal onayların alınması sonrası 2014'ün son çeyreğinde tamamlanması beklendiği belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Rönesans tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklama şu şekilde: " GIC Real Estate Pte. Ltd.'nin dolaylı hakimiyeti altında bir şirket olan Euro Efes S.a.r.l'nin, şirketimiz nezdinde, 250 milyon Euro tutarında yapılacak sermaye artırımı karşılığında çıkarılacak olan payları edinmek suretiyle % 21.44 oranında pay sahibi haline gelmesini öngören İştirak ve Hissedarlık Sözleşmesi, 27.10.2014 tarihinde, şirketimiz, şirketimizin pay sahipleri Rönesans Emlak Geliştirme Holding A.Ş., Murat Özgümüş ve Kamil Yanıkömeroğlu, hakim şirketimiz Rönesans Holding A.Ş. ve GIC Real Estate Pte Ltd.'nin dolaylı hakimiyeti altında bir şirket olan Euro Efes S.a.r.l. arasında imzalanmıştır. Euro Efes S.a.r.l.'nin şirketimiz nezdinde yukarıda belirtilen oranda pay sahibi haline gelmesi, İştirak ve Hissedarlık Sözleşmesi'nde öngörülen koşulların ve ön şartların taraflarca yerine getirilmesi ve yasal onayların alınmasının ardından gerçekleşecektir."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.