Emlak Vergisi'nde enerji indirimi geliyor

Emlak Vergisi'nde enerji indirimi geliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Emlak Vergisi'nde enerji indirimi yapılacağını belirtti.

A+A-

İzmir İktisat Kongresi' nde çeşitli açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, trafikteki yaşlı araçların MTV ve enerji verimliliği konusunda açıklama yaptı. Şimşek, Emlak Vergisi'nde enerji indirimine gidileceğini kaydetti. Şimşek şöyle konuştu: '' Motorlu Taşıtlar sisteminde motor büyüklüğü arttıkça vergi artıyor. Taşıtlarda halen yüzde 40 ila yüzde 135 aralığında ÖTV uyguluyoruz. Dolayısıyla aslında çevreyi çok kirletenden daha fazla vergi alarak bir anlamda ekolojik yöntem uyguluyoruz. Bununla birlikte taşıtlarda karbon salmımını baz alan vergiler de sözkonusu olabilecek. Arkadaşlara söyledim çalışıyorlar. Çevreyi çok kirleten taşıtların vergisi yüksek, az kirletenlerin ise az olacak. Emlak Vergisi'nde enerji indirimi yaplılacak konutların tamamından 2017'ye kadar bir enerji performans sertifikası alacağız. İleride Emlak Vergisi'nde enerji verimliliğini esas alan bir vergi düşünülebilir. Enerji verimliliğini teşvik eden bir vergileme olabilir. Yani yalıtılmış binalara ilişkin avantajlı vergiler olabilir.''
Türkiye'de vergi oranlarının üç-beş ürün hariç kesinlikle yüksek olmadığını savunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Vergi oranlarını indirmemizi bekliyorsanız, beklemeyin, indirmeyeceğiz. Vergi denetim kapasitesini, insan kaynağı açısından ciddi şekilde artırdık ve teknolojiyi de kullandık. Vergi kaçıranlara duyurulur. Göreceksiniz vergi kaçakçılığı ile mücadelede inanılmaz seviyelere çıkacağız" diye konuştu.

Bütün mükellefler için kredi notu mekanizmasının altyapısını oluşturduklarını ve bunun üzerinde uzun süredir çalıştıklarını kaydeden Bakan Şimşek, ''Hükümet olarak her türlü mali affa karşıyız. Elektronik hacizle ilgili şikayetler var. Vergi, Maliyeye ödenmiyor, 76 milyon vatandaşa ödeniyor. Mükellef, '100 TL kazandım 20 lirasını vergi olarak 76 milyona ödeyeceğim' diyor, sonra ödemiyor. Biz de elektronik haciz başlattık. Ancak bankalar, 'Devleti dolandırdıysa beni de dolandırır' diye mükellefin 10 lira borcu varsa, tüm borcuna haciz koymaya başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) nezdinde girişimlerde bulunduk. Sadece vergi borcu tutarına haciz uygulaması yapılacak" dedi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.