Emtia borsasında şimdi de likidite kaygısı

Emtia borsasında şimdi de likidite kaygısı

Piyasada likiditenin azalmasına ve fiyatlardaki dalgalanmanın artmasına neden oluyor.

A+A-

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından emtia fiyatlarında rekor yükselişler gerçekleşti. Ancak dünyanın en büyük emtia işlemcileri emtiada azalan likidite nedeniyle fiyatlarda volatilitenin de artabileceği riskine dikkat çekiyor.

Sert dalgalanmalar işlemleri azalttı

Yaşanan sert dalgalanmalar özellikle son dönemde, traderların işlemlerini azaltmasına neden oluyor. Bloomberght'de yer alan habere göre, bu durum piyasada likiditenin azalmasına ve fiyatlardaki dalgalanmanın artmasına neden oluyor.

Sektördeki birçok oyuncu da emtiadaki dalgalanma nedeniyle pozisyonlarını korumak veya yeni pozisyon almak için devasa nakit ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor.

İsviçre’deki bir zirvede konuşan Engelhart Commodities Trading Partners’ın CEO’su Huw Jenkins “Dalgalanmanın çok yüksek olduğu piyasada alıcı ve satıcı arasındaki likiditenin gittikçe azaldığını görüyoruz” şeklinde konuştu. CEO, şirketinin son 6-7 ayda pozisyonlarını yarı yarıya azalttığını bildirdi.

Vitol Group CEO’su Russell Hardy ise “piyasadaki sermaye zayıf ve geçen sene olduğu gibi iş yapamıyoruz çünkü iş yapma maliyetleri arttı” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Haberler