Endeks 12 ay sonra kaç puan olacak

Endeks 12 ay sonra kaç puan olacak

Global Menkul Değerler, BIST 100 için biri cari şartlar, diğerleri iyi ve kötü senaryolarda olmak üzere 12 ay sonrası için 3 ayrı hedef belirledi

A+A-

Global Menkul Değerler, BIST 100 için biri cari şartlar, diğerleri iyi ve kötü senaryolarda olmak üzere 12 ay sonrası için 3 ayrı hedef belirledi. Borsada yılbaşından bu yana güçlü bir ralli yaşandığına dikkat çekilen raporda mevcut şartlarda BIST 100 için 12 ay sonrasına yüzde 11 primle 88.000 puan hede olarak belirlendi. Kötü senaryoda hedefin 58.000, iyi senaryodaki hedefin 108.000 olduğu rapor özetle şu şekilde: 

"Yılbaşından bu yana BIST100’de görülen güçlü ralliden sonra (+%17) strateji raporumuzda güncellemeler yaptık. Hatırlanacağı üzere seçim öncesi dönemde yayınladığımız 14 Ocak 2014 tarihli strateji raporumuzda, piyasada görülen kısa vadeli zayıflıklarda hisse senedi biriktirilmesi yönünde tavsiyede bulunmuştuk. %9 risksiz faiz oranı ve %7 hisse senedi risk primi ile hesapladığımız 12 aylık BIST100 endeks hedefimizi ise 79,000 olarak belirlemiştik.

Avrupa Merkez Bankası’nın Haziran ayında aldığı kararlar, FED’in son dönemde ilk faiz artırımına başlanacağı tarih konusunda yaptığı açıklamalar ve TCMB’nin gevsek para politikası uygulamaları dahilinde endeks hesaplamalarında kullandığımız risksiz faiz oranını %8 seviyesine indirirken, hisse senedi risk primin oranını ise %6 seviyesine indirdik.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.