Endeks 12 ay sonra kaç puan olacak

Endeks 12 ay sonra kaç puan olacak

Global Menkul Değerler, BIST 100 için biri cari şartlar, diğerleri iyi ve kötü senaryolarda olmak üzere 12 ay sonrası için 3 ayrı hedef belirledi

A+A-

Global Menkul Değerler, BIST 100 için biri cari şartlar, diğerleri iyi ve kötü senaryolarda olmak üzere 12 ay sonrası için 3 ayrı hedef belirledi. Borsada yılbaşından bu yana güçlü bir ralli yaşandığına dikkat çekilen raporda mevcut şartlarda BIST 100 için 12 ay sonrasına yüzde 11 primle 88.000 puan hede olarak belirlendi. Kötü senaryoda hedefin 58.000, iyi senaryodaki hedefin 108.000 olduğu rapor özetle şu şekilde: 

"Yılbaşından bu yana BIST100’de görülen güçlü ralliden sonra (+%17) strateji raporumuzda güncellemeler yaptık. Hatırlanacağı üzere seçim öncesi dönemde yayınladığımız 14 Ocak 2014 tarihli strateji raporumuzda, piyasada görülen kısa vadeli zayıflıklarda hisse senedi biriktirilmesi yönünde tavsiyede bulunmuştuk. %9 risksiz faiz oranı ve %7 hisse senedi risk primi ile hesapladığımız 12 aylık BIST100 endeks hedefimizi ise 79,000 olarak belirlemiştik.

Avrupa Merkez Bankası’nın Haziran ayında aldığı kararlar, FED’in son dönemde ilk faiz artırımına başlanacağı tarih konusunda yaptığı açıklamalar ve TCMB’nin gevsek para politikası uygulamaları dahilinde endeks hesaplamalarında kullandığımız risksiz faiz oranını %8 seviyesine indirirken, hisse senedi risk primin oranını ise %6 seviyesine indirdik.

Bu güncellemelerle 12 aylık endeks hedefimizi 88,000 seviyesine yükseltirken, endeks hedefimizin cari fiyatlara göre %11 yükseliş potansiyeli bulunmaktadır. Endeks, 11.9x 2014T ve 10.0x 2015T F/K değerlemesine sahip olup, gelişmekte olan piyasalar endeksi ise 11.6x ve %10.4x F/K çarpanlarına sahiptir.

Türk hisse senedi piyasasının MSCI gelişmekte olan ülke piyasalarına göre fiyatlamaların artık ucuz olmadığını düşündüğümüzden, mevcut seviyeleri de göz önüne alarak, endekse yönelik tavsiyemiz nötr yönündedir.

Yılın ilk yarısında en çok beğendiğimiz hisse senetleri

BIST100’ün %5 üzerinde performans sergilemişti. Güncelleme raporumuzda bu hisse senedi listemizde de değişiklik yaparken, kendine özgü hikayeleriyle birlikte aşağıdaki hisse senetlerinin oldukça güçlü yukarı yönlü potansiyeller içerdiğine inanıyoruz:

Avrupa Merkez Bankası’nın Haziran ayında aldığı kararlar, FED’in son dönemde ilk faiz artırımına başlanacağı tarih konusunda yaptığı açıklamalar ve TCMB’nin gevsek para politikası uygulamaları dahilinde hisse senedi piyasası için baz senaryomuzu risksiz faiz oranı %8, hisse senedi risk primi oranı ise %6 olacak şekilde oluşturduk.

Böylece 12 aylık endeks hedefimizi 88,000 olarak belirledik. Bu değer mevcut fiyatlara göre %11 artış potansiyeli içermektedir. En kötü senaryoda risksiz faiz oranını %11, hisse senedi risk primini de %11 olarak belirlediğimiz takdirde endeks için 12 aylık hedef 58,000 olarak karsımıza çıkıyor.

En iyi senaryoda ise risksiz faiz oranını %5, hisse senedi risk primini de %5 olarak belirlediğimiz takdirde endeks için 12 aylık hedef 108,000 olarak karsımıza çıkıyor.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.