Enerji Borsası 2014’te faaliyete geçecek

Enerji Borsası 2014’te faaliyete geçecek

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz,Enerji Borsası için kurulacak olan Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi`nin (EPİAŞ) Borsa İstanbul çatısı içinde işlem göreceğini, piyasanın faaliyete geçmesinin de 2014 yılında gerçekleşeceği

A+A-

Yılmaz,, Enerji Borsası'nın kurulmasıyla etkin, sürdürülebilir ve sağlıklı bir fiyat mekanizması oluşacağını söyledi. Enerji Borsası'nın kurulması konusunda çalışmaların yoğun bir şekilde devam etiğini, düzenleme otoritesi tarafından gerekli çalışmaların tamamlandığını vurgulayan Yılmaz, bu yıl içerisinde Anonim Şirket kurulacağını, piyasanın faaliyete geçmesinin de 2014 yılında gerçekleşeceğini dile getirdi.
Konuyla ilgili çalışmaların Merkezi Kayıt Kuruluşu ile yürütüldüğünü anlatan Yılmaz, şu bilgileri verdi: "Enerji konusunda yeni bir Borsa kuruluyor, EPİAŞ. Borsa İstanbul burada yüzde 31 pay alacak. Dolayısıyla bir taraftan spot piyasaların geliştirilmesine destek verirken diğer taraftan da spot piyasada gerçekleşecek olan enerji ve diğer emtia işlemlerinin sistem kurulumunun sağlanmasına ilişkin ürünleri işleme açacağız. Bu işlemler gerçekleştikten sonra bunların entegre olarak risk yönetiminin yapılması, etkin olarak takas işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve operasyonel etkinliğin sağlanması gerekiyor. Bunu da Merkezi Kayıt Kuruluşu ile birlikte gerçekleştireceğiz."

Hem Türkiye'yi hem de bölgeyi İslami finansın bir merkezi olarak şekillendirmeyi hedeflediklerini ifade eden Yılmaz İslami finansı finansal sistemin gelişmesinde çok önemli ayaklardan biri olarak gördüklerini söyledi. Yılmaz, “İslami finansı çok yönlü geliştirebilmek amacıyla Hazinemiz Dünya Bankası ile de bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma çerçevesinde Dünya Bankası ile küresel anlamda bir İslami Finans Araştırma Merkezi'ni Borsa İstanbul Çatısı altında kurmuş bulunuyoruz" dedi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.