Enflasyon 2014'e hızlı başladı

Enflasyon 2014'e hızlı başladı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Ocak ayı enflasyon verileri beklentilerin üstünde çıktı.

A+A-

Yılın ilk enflasyon verileri açıklandı. Tüketici fiyatları 2014 yılı Ocak ayında aylık bazda yüzde 1.72 arttı. ÜFE yerine yayımlanmaya başlanan Yurt İçi Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık bazda yüzde 3.32 oranında artış gösterdi. 

Türkiye İstatistik Kurumu, 2014 yılı Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Yİ-ÜFE sonuçlarını açıkladı. Buna göre TÜFE’de (2003=100) 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1.72, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 1.72, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.48 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7.51 artış gerçekleşti. 

TÜİK, ÜFE yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'ni (Yİ-ÜFE) yayımlamaya başladı. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) 2003 referans yıllı olarak, güncel ürün sepetinin ve ağırlıkların yansıtılabilmesine imkan veren zincirleme endeks yöntemiyle tarım ve sanayi kapsamında hesaplanarak NACE Rev.1 sınıflamasına göre bugüne kadar yayımlanmıştı.

TÜİK, diğer göstergelerle karşılaştırılabilir ve Avrupa Birliği normları ile tam uyumlu endeksler oluşturmak amacıyla, tarım sektörü hariç olmak üzere sadece sanayi kapsamında NACE Rev.2 sınıflamasına uygun olan Yİ-ÜFE'yi üretti. 

Yİ-ÜFE sanayi sektöründeki üreticilerin yurt içine sattıkları ürünlerin fiyat değişimini yansıtıyor. Geçmişte Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE) ve ÜFE olarak adlandırılan endekslerin yerine bundan sonra Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi kullanılacak. 

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3.32, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 3.32, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.72 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5.22 artış gösterdi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.