'Enflasyon düşmeye devam edecek'

'Enflasyon düşmeye devam edecek'

Enflasyonda düşmenin sürmesini bekleyen PPK’ya göre temel enflasyon göstergeleri bir süre daha hedefin üzerinde seyredecek.

A+A-

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 17 Eylül 2013 tarihli toplantısına ilişkin toplantı özetini yayımladı. Buna göre Kurul, enflasyonun önümüzdeki dönemde düşmeye devam edeceğini, bununla birlikte temel enflasyon göstergelerinin bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceği tahmininde bulundu.

Öncü göstergelerin, eylül ayında işlenmemiş gıda fiyatlarının yıllık artış oranının gerilemeye devam edeceğine işaret ettiğini vurgulayan Kurul, akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarında süren artışa karşın yıllık enerji enflasyonunun düşmeye devam edeceği yönünde görüş bildirdi.

Özete göre ağustos ayında tüketici fiyatları yüzde 0.10 oranında azaldı ve yıllık enflasyon yüzde 8.17’ye geriledi. Bu düşüşte, işlenmemiş gıda ve enerji fiyatları belirleyici oldu.

Gıda grubunda yıllık enflasyon yüzde 10.25’e geriledi. Ağustos ayında işlenmemiş gıda grup enflasyonu, belirgin olarak düşen taze meyve-sebze fiyatları kaynaklı olarak geriledi. Öncü göstergeler, eylül ayında işlenmemiş gıda fiyatlarının yıllık artış oranının gerilemeye devam edeceğine işaret etti.

Ağustos ayında enerji fiyatlarının temelde Türk lirasındaki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki artış sonucu yükselmesine rağmen yıllık enerji enflasyonu baz etkisiyle geriledi. Benzer şekilde, eylül ayında akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarında süren artışa karşın yıllık enerji enflasyonunun düşmeye devam edeceği öngörüldü.

Cari işlemlerde kademeli iyileşme

Toplantı özetinde yer verilen ifadelerden bir bölümü şöyle:
“Kısa vadede altın ticaretinden kaynaklanan baz etkisi nedeniyle yıllık birikimli cari açıkta artış beklense de, söz konusu etki hariç tutulduğunda cari işlemler dengesindeki kademeli iyileşmenin süreceği tahmin edilmektedir.

Enflasyonun önümüzdeki dönemde düşmeye devam etmesi beklenmektedir. Kurul, yılın son çeyreğinde yönetilen veya yönlendirilen fiyatlarda ek bir ayarlama olmayacağı ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki olumlu seyrin süreceği varsayımı altında yıl sonunda enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporunda sunulan tahminlere yakın gerçekleşebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur.

Çekirdek enflasyonda oynak kur etkisi

Son aylarda yaşanan döviz kuru oynaklığına bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin bir süre daha hedefin üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Bu durumun fiyatlama davranışları üzerindeki etkilerinin yakından izlenmesi gerekmektedir.

Kurul, enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasındaki temkinli duruşun korunarak gerekli görülen sıklıkta ek parasal sıkılaştırmaya gidilmesinin uygun olacağını belirtmiştir.”

Merkez Bankası Başçı’nın açıkladığı Temmuz Enflasyon Raporunda yıl sonu için enflasyonun orta noktası yüzde 6.2 olmak üzere yüzde 5.2 ile yüzde 7.2 aralığında gerçekleşeceği tahmini yer almıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.